28 Aralık 2012 Cuma

Sağlık.NET 2 Sistemi Sıkça Sorulan Sorular

Sağlık Bakanlığı Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından Sağlık.NET 2 Sistemi Sıkça Sorulan Sorular ve cevapları yayımlanmıştır.

1- Aile Hekimiyim, şifremi yeni sıfırlattım, buna rağmen veri gönderemiyorum, ne yapmalıyım?

Aile Hekimi şifre sorunlarından dolayı şifresini sıfırlatmış ise şifresi ile ilgili KENDİ PROGRAMINDA VAR OLAN İLGİLİ alanlarda bu bilgi güncellenmelidir.

2- Aile Hekimiyim, veri gönderirken kullanacağım Birim-Kurum kodum nedir?

Aile Hekimlerinin Birim-Kurum kodları 00.00.000 şeklinde olan bir kod değildir. Bu kod ÇKYS KODUDUR. ÇKYS Birim/Kurum kodu İl Halk Sağlığı Müdürlüğünden öğrenilmelidir.

3- Sağlık.NET 2 şifremi nereden alabilirim?

a) Aile Hekimleri Sağlık.NET 2 şifrelerini bağlı oldukları Halk Sağlığı il admininden alabilir veya sıfırlatabilirler.

b) Firmalar Sağlık.NET 2 şifre ve kullanıcı adlarını kullanici@saglik.gov.tr adresinden alabilirler.

c) Hastaneler Sağlık.NET 2 şifre ve kullanıcı adları ile kurum kodlarını sevcan.baygunes@saglik.gov.tr adresinden alabilirler.

d) Halk Sağlığı ve İl Sağlığı İl Adminler şifre ve kullanıcı adlarını sevcan.baygunes@saglik.gov.tr adresinden alabilirler.

4- Aile Hekimiyim, Sağlık.NET ile ilgili işlemlerim nelerdir? Bu işlemleri nereden yaptırmam gerekir?

a) Sağlık.NET 2 için kullanıcı tanımlama işlemi yaptırılmalıdır. Aile Hekimi bu işlem ile Sağlık.NET 2 sistemine dahil edilir. İl Halk Sağlığı Müdürlüğü İl admini ile irtibata geçilmelidir.

b) Hekim- Kurum eşleştirme işlemi yaptırılmalıdır. Hekim bu işlem ile ait olduğu birime atanır.

c) İl Halk Sağlığı Müdürlüğü İl adminiayrıca Aile Hekimi KDS Grup işlemi ile Aile Hekimi KDS_Birim grubuna atanmalıdır. Hekim bu gruba atandığı takdirde KDS sayfasını görebilecektir.

d) İl Halk Sağlığı Müdürlüğü İl adminiayrıca Uygulama-Eşleştirme işlemi yapmalıdır. Hekimin kullanmış olduğu yazılım bilgileri bu işlem ile Sağlık.NET 2 sistemine kayıt edilir. Hekim yazılımını değiştirdiğinde de bu işlemi mutlaka yaptırmalıdır aksi takdirde veri gönderemeyecektir.

e) Hekim bu işlemlerin hepsini bağlı olduğu İl Halk Sağlığı Müdürlüğü İl adminineyaptıracaktır.

5- Gezici Hizmet Lokasyonum eksik görünüyor ne yapmam gerekir?

a) Aile Hekimi bağlı olduğu halk sağlığı müdürlüğündeki il admini ile görüşerek hekimin birimini -birimde görünen hasta ve lokasyonlarını kontrol ettirmelidir. Görünmeyen lokasyonlarını il admini eklemelidir.

b) Hekim kendisine kesin kayıtlı nüfusun mernis adresinin dolumu boş mu olduğunu kontrol etmelidir.

c) İl admini lokasyonları TUİK-Mernis yerel yönetimlerden kontrol etmelidir.Eğer burada adresler var ve Sağlık.NET 2 ?de görünmüyor ise il admini e-Sağlık Yardım Masamızı arayarak yardım almalıdır.

d)Hekimin gezici hastalarının mernis adresleri tam olmalıdır. Hekimler gezici hastalarının mernis adreslerinin doğru olup olmadığını kontrol etmelidir. Hastaların adreslerinde sorun var ise hastaları mernis adreslerini düzelttirmeleri için nüfus müdürlüğüne yönlendirmelidir.

e) Eğer tüm bu işlemlerden sonra halen sorun devam ediyor ise e-sağlık yardım masamızdan yardım alınmalıdır.

6- Aile Hekimiyim, veri gönderirken "Sadece Kurumun Yetkili Kişisi Veri Gönderebilir" hatası alıyorum ne yapmam gerekir?

Bağlı olduğunuz Halk Sağlığı Müdürlüğündeki il admininiz ile görüşerek Hekim-Kurum eşleştirmenizin yapılmasını istemeniz gerekmektedir.

7- Hekimlerin isimleri ile ilgili Yönetim Web'de görünen bilgi doğru değil ne yapılmalıdır?

Hekim öncelikle Tıp Tescil ile görüşerek veya yardım masamıza ulaşarak Doktor Bilgi Bankasında olup olmadığınız kontrol ettirmelidir. Doktor bilgi bankasında kayıtlı ise ÇKYS ile görüşerek ÇKYS bilgilerini kontrol ettirmelidir.

8- Cezaevi yüklemeleri için süre nedir, uzatılacak mı?

Her ayın 3'üne kadar cezaevi yüklemeleri yapılmalıdır.

9- Gebelik 8 aylıkken tespit edilmiş fakat yanlışlıkla sisteme 3 aylık olarak girilmiştir. Gebelik sonlandığı halde sistemde halen devam etmektedir, ne yapmam gerekir?

Konu HSM'ye iletilmelidir. HSM tarafından gerekli değerlendirmeler yapılarak karar verilmelidir.

10- Eski gebelik hastane tarafından sonlandırılmış fakat benim sistemimde halen izlem istiyor ne yapmam gerekir?

Kullanmış olduğunuz yazılım firması ESK eşleştirmesi ile bu tip gebelik sonlandırmalarını otomatik olarak programınıza yansıtıyor olmalıdır. Konu ile ilgili yazılım firması ile görüşülmelidir.


Aile Hekimi

Novartis bazı grip aşılarını topluyor

Novartis, 'Beygripal' ve 'Flaud' isimli grip aşılarının toplanarak Novartis'in merkezine iade etmelerini istedi.

İsviçre ilaç firması Novartis, çoğunlukla Almanya’ya ihraç ettiği 'Beygripal' ve 'Flaud' isimli grip aşılarının toplanarak Novartis’in merkezine iade etmelerini istedi. Çağrıya gerekçe olarak da aşıların bulunduğu cam kapsüllerin diplerinde tortu oluşması gösterildi.

Bazı sağlık çevreleri bunun herhangi bir tehlikesinin söz konusu olmadığını savunurken bazı çevreler de aşının hijyenik olmadığını ve başka hastalıklara sebep olabileceğini iddia ederek Beygripal ve Flaud adlı grip aşılarının sakıncalı olduğunu belirtti. Bu nedenle Novartis Almanya’ya ihraç ettiği aşıları geri topluyor.

Novartis firması, bu yıl İsviçre içinde dağıttığı grip aşılarında hiç bir problem olmadığını, dağıtılan aşıların gönül rahatlığıyla kullanılabileceğini bildirirken, grip mevsiminin yaklaştığını hatırlattı. Bu yüzden herkesin sağlığı için grip aşısı yaptırmasını önerdi.


Aile Hekimi

SGK Kurumsal Hekim Şifresi Kılavuzu

Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü tarafından SGK Kurumsal Hekim Şifresi Kılavuzu yayımlanmıştır.

T.C.
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
DUYURU

23.05.2012

SGK KURUMSAL HEKİM ŞİFRESİ
DUYURU

Bilindiği üzere 01.07.2012 tarihinden itibaren e-reçete uygulamasına geçilecektir. E reçete uygulaması ile ilgili olarak elektronik imza uygulamasına geçilene kadar e-reçete uygulamasına sorunsuz olarak geçilebilmesi için e-reçete yazacak olan hekimlerin “SGK KURUMSAL HEKİM ŞİFRESİ”ni 01.07.2012 tarihine kadar https://medeczane.sgk.gov.tr/doktor adresinden almaları gerekmektedir. Belirtilen adresten alınan şifre; e-reçetenin sistem üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilmesi ve sisteme kaydedilmesi aşamasında kullanılacaktır.

Ayrıca hekimlerin bu şifreleri ile genel sağlık sigortalısı ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilere ait Medula sisteminde kayıtlı ilaçları ve ilaç raporlarını (e-rapor) https://medeczane.sgk.gov.tr/doktor adresinden görüntüleyebilmelerine imkan sağlanacaktır.

SGK KURUMSAL HEKİM ŞİFRESİ ile ilgili sorunlar doktorparoladestek@sgk.gov.tr e-posta adresine gönderilecektir. SGK KURUMSAL HEKİM ŞİFRESİ oluşturma ile ilgili işlemler aşağıda detaylı olarak belirtilmiştir.

SGK KURUMSAL HEKİM ŞİFRESİ
HEKİM KILAVUZU

Hekimler şifrelerini https://medeczane.sgk.gov.tr/doktor web adresine girerek temin edeceklerdir.

· Şifrenin Alınması,
· Şifrenin ve Bilgilerin Güncellenmesi,
· Şifrenin Unutulması Halinde Tekrar Şifre Alınabilmesi,

için öncelikle https://medeczane.sgk.gov.tr/doktor web adresine hekimler tarafından giriş yapılması gerekmektedir.

SGK KURUMSAL HEKİM ŞİFRESİ için yapılması gereken işlemler aşağıda tanımlanmıştır;

A) Sisteme Giriş Ekranı Tanıtımı
B) Kullanıcı Oluşturma İşlemleri
C) Sisteme Giriş
D) Şifre Değiştirme
E) Bilgi Güncelleme
F) Şifreyi Unutma Durumunda Şifreyi Yeniden Oluşturma

SGK KURUMSAL HEKİM ŞİFRESİ için yapılması gereken işlemler ve ekran görüntüleri için tıklayınız


Aile Hekimi

Aile hekimliğinde muayene sayısı hastanelere yetişti

2002 yılında 69 milyon olan sağlık ocaklarına başvuru sayısı 2012'de 240 milyona ulaştı. Hastanelere müracaat sayısı ise 252 milyon olarak gerçekleşti.

Sağlık Bakanlığı tarafından 7 yıl önce başlatılan ve bugün itibariyle ülke genelinde uygulanan aile hekimliğine vatandaşların ilgisi rekor seviyeye ulaştı.

Bakanlıktan alınan bilgiye göre, 2002 yılında sağlık ocaklarına müracaat sayısı 69 milyon iken bu sayı 2012 yılı itibariyle 240 milyona ulaştı. Bakanlığa bağlı hastanelere yapılan başvuru sayısı da 252 milyon olarak gerçekleşti. 25 Avrupa ülkesinde kullanılan EUROPEP ölçeğine göre ise aile hekimliğinden vatandaşların memnuniyet oranının arttığı gözlemlendi. Buna göre hekimin klinik davranışına ve hizmet organizasyonuna yönelik 23 parametrenin sorgulandığı ölçek sistemine göre 2010 yılında yüzde 82.8 olan aile hekimliğinden memnuniyet oranı 2011 yılında 90.7'ye yükseldi. Diğer taraftan bir rapor yayınlayan Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nden (OECD) de aile hekimliği sistemine övgü geldi. Raporda uygulamanın, birinci basamak hekimlerine daha fazla gelir ve otonomi imkânı verdiğine dikkat çekilirken, bu uygulamayla muayenelerin hastane polikliniklerinden aile hekimlerine yöneldiği ifade edildi. Ayrıca birinci basamakta hasta memnuniyetinde keskin bir artış olduğunun gözlemlendiği de kaydedildi.


Aile Hekimi

Sağlık.NET 2 Sistemi Entegrasyonu ile ilgili önemli duyuru

Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından Sağlık.NET 2 Sistemi Entegrasyonu ile ilgili önemli duyuru yayımlanmıştır.


T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü

Sayı: B.10.0.SBS.0.77.00.00/700/2641    06.09.2012
Konu: Sağlık.NET 2 Sistemi Entegrasyonu

Sağlık.NET 2 sistemi 1 Ağustos 2012 tarihinde devreye alınmıştır. Veri tabanı üzerinde 1-31 Ağustos tarihleri arasında işlenen kayıtlar incelendiğinde önemli oranda verinin sisteme kaydedildiği gözlenmiştir. Aile hekimi performans indikatörleri üzerinde yapılan incelemede ise bazı hekimlerimizin verilerinin eksik olduğu, eksik veri gönderen Aile hekimlerimizin kullandığı yazılımlardan bazılarının entegre olamadığı, bazı yazılım firmalarının sadece performansa dayalı veri setlerinde entegrasyon sağladığı tespit edilmiştir.

Bu nedenle firmaların Sağlık.NET 2 sistemine 14 Eylül 2012 tarihi mesai bitimine kadar tam entegrasyonu sağlaması ve muayeneler de dahil olmak üzere Ağustos ve Eylül 2012 aylarında oluşturulan tüm sağlık verilerinin 3 Ekim 2012 tarihi mesai bitimine kadar gönderilmesi gerekmektedir.

Belirtilen tarihlere kadar Sağlık.NET 2 sistemine entegrasyonun sağlanamaması durumunda firmalara (İl Sağlık Müdürlükleri yazılımları dahil) ait güvenlik kodunun iptal edileceği ve kurumlara/aile hekimlerine yazılım firmasının değiştirilmesi için bildirimde bulunulacağı hususunda;

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Dr. Hakkı ÖZTÜRK
Bakan a.
Genel Müdür

Ek:
En Sık Karşılaşılan 10 Entegrasyon Hatası

Dağıtım
AHBS ve HBYS Yazılım Firmaları
81 İl Halk Sağlığı Müdürlüğü

En Sık Karşılaşılan 10 Entegrasyon Hatası;


Aile Hekimi

e-Reçete hakkında duyuru

Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından e-Reçete hakkında önemli duyuru yayımlanmıştır.


T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü

Sayı: B.10.0.SBS.0.09.00.00/700/2971
Konu: e-Reçete Hakkında

İlgi: 26.06.2012 tarih ve B.10.0.SBS.0.09.00.00/710/1456 sayılı yazı

İlgi yazıda belirtildiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu, ödemesini kendisinin gerçekleştirdiği reçeteleri elektronik olarak toplamak üzere e-reçete projesini 1 Temmuz 2012 tarihinde başlatmış ve halen yürütmektedir.

Bakanlığımız, ödemesi SGK tarafından yapılan reçetelere ilave olarak ülke genelinde üretilen tüm reçeteleri kapsayan "Ulusal E-reçete Projesi"ni yürütmekle birlikte SGK'nın yürüttüğü projeye de gerekli desteği vermiş ve bu desteği sürdürmektedir.

Projenin uygulama süreci ile ilgili gerek saha gözlemleri gerekse Bakanlığımıza intikal eden geri bildirimlerin değerlendirilmesi sonucunda hastalara ıslak imzalı reçete verilmediği tespit edilmiştir. Bu kapsamda;

• Hastane başhekimlikleri tarafından, hasta muayenesi yapılan ve reçete düzenlenen tüm polikliniklerde çıktı alınabilmesi amacıyla bir yazıcı bulundurulması, yazıcı bulunmayan polikliniklerde temin edilinceye kadar elektronik reçete ile birlikte manuel reçete yazılmasının sağlanması,

• Hekimlerimiz halen reçetelerini elektronik ortamda yazmakla birlikte SGK tarafından uygulanan şifre protokolü, ıslak imzaya eşdeğer hukuksal bir nitelik taşımamaktadır. Reçeteler ancak, 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ile düzenlenen e-imza prosedürü ile imzalanması halinde ıslak imzaya eşdeğer hukuksal nitelik taşıyacaktır. Bu sebeple reçetelerin elektronik ortamda yazıldıktan sonra yazıcıdan çıktı alınarak ıslak imza atıldıktan sonra vatandaşlarımıza verilmesi, e-imza prosedürü gerçekleştirildiği takdirde yine çıktı alınarak vatandaşa kağıt reçete verilmesi,

• Bakanlığımıza bağlı sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan tüm hekimlerimize hastane başhekimlikleri tarafından, aile hekimlerimize ise İl Halk Sağlığı Müdürlükleri tarafından e-imza temin edilmesi (e-imza temin süreci Bakanlığımız tarafından duyurulacaktır),

• Yine başhekimlikler ve İl Halk Sağlığı Müdürlükleri tarafından, Hastane Bilgi Yönetim Sistemleri (HBYS) ve Aile Hekimliği Bilgi Yönetim Sistemleri (AHBS)'nin yazılan elektronik reçetelere e-imza atılmasını sağlayacak gerekli yazılım desteğinin sağlanması,

uygulamanın sağlıklı yürümesi açısından önem arz etmektedir.

Elektronik ortamda yazılan reçetelerin 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ile yapılan düzenleme kapsamında ıslak imzaya eşdeğer hukuki geçerliliği olan e-imza prosedürü ile imzalanması amacıyla Başbakanlık Genelgesi gereği Bakanlığımız ve TÜBİTAK arasında e-imza temini ve işletilmesine yönelik bir protokol hazırlanmıştır.

Bu protokol kapsamında temin edilecek e-imzalar, Bakanlığımıza bağlı sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan tüm hekimlerimize ücreti Bakanlığımız tarafından ödenmek suretiyle temin edilecektir.

Bilgi edinilmesi ve gereği için ilinizdeki tüm aile hekimleri ile ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurumlarına duyurulmasını rica ederim.

Prof. Dr. Nihat TOSUN
Müsteşar

DAĞITIM:
81 11 ve İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü


Aile Hekimi

Aile Hekimlerine maaş farkları ödenmeye başladı

Sağlık Bakanlığı Aile Hekimlerinin maaş farkları ile ilgili ÇKYS'de yaşanan problemin çözüldüğünü ve maaşların ödenmeye başlandığını duyurdu.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından 19 Temmuz 2012 tarihinde duyuru yayımlanarak, Aile Hekimlerinin 2012 yılı dört aylık maaş farkı ve gecikme zammının Çekirdek Kaynak Yönetim Sisteminde oluşturulan modül üzerinden hesaplanacağını, 25 Temmuz 2012 tarihi itibariyle ödemelerin yapılabileceği duyurulmuştu. Fakat Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi (ÇKYS)’nde yaşanan problemler nedeniyle fark hesaplamalarının yapılacağı modül aktif hale getirilememişti.

Saglikaktuel.com internet sitesindeki habere göre, Sağlık Bakanlığı bugün tekrar bir duyuru yayımlayarak, söz konusu modülün 02/08/2012 tarihi itibariyle aktif hale getirildiğini, Aile Hekimlerine yapılması gereken dört aylık maaş farkı ve gecikme zammı fark ödemelerinin bu tarih itibariyle ilgili modül üzerinden hesaplanarak, ödemelerin yapılabildiğini belirtti.


Aile Hekimi

e-sağlık uygulamalarının ve yeni teknolojilerinin gelişimi için 'Simülasyon Merkezi' kuruldu

Sağlık Bakanlığı E-Sağlık Daire Başkanlığı bünyesinde, e-sağlık uygulamalarının ve yeni teknolojilerinin gelişimine destek olmak amacıyla simülasyon merkezi oluşturuldu.


T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü

Sayı: B.10.0.SBS.0.77.00.00/
Konu: Simülasyon Merkezi

E-Sağlık Daire Başkanlığımız bünyesinde, e-sağlık uygulamalarının ve yeni teknolojilerinin gelişimine destek olmak amacıyla aşağıda belirtilen adreste simülasyon merkezi oluşturulmuştur.

Sağlık bilişimi alanında faaliyet gösteren firmalar, ürünlerini simülasyon merkezinde sunabilecektir. Başvuru için Kayıt Tescil Sistemine kayıt olma zorunluluğu vardır.

Başvurular, firmaların Kayıt Tescil Sistemine kayıt durumu, sunmak istedikleri ürünlerin Bakanlığımız e-sağlık politikalarına uygunluğu ve başvuru sırasına göre değerlendirilecektir.

Başvuru sonucunda olumlu olarak kabul edilen başvuru sahipleri, sunacakları proje planı ve yapılacak protokol kapsamında ürünlerini merkezimizde belirtilen tarihler arasında sunma imkânına sahip olacaklardır.

Başvuru formu ve konu ile ilgili duyurular http://www.e-saglik.gov.tr adresinde bulunan Simülasyon Merkezi linkinde yayınlanacaktır.

Tüm ilgililere duyurulur.

Dr. Ünal HÜLÜR
Daire Başkanı

ADRES:
Çağrı Merkezleri Yönetim ve Eğitim Merkezi (ÇAYEM)
Aziziye Mah. Kırkpınar Sok. No: 20 Çankaya/Ankara


Aile Hekimi

Aile Hekimliği 1. aşama uyum eğitimleri yapıldı

Aile Hekimliği 1. aşama uyum eğitimleri yapıldı

Aile Hekimliği Eğitim ve Geliştirme Daire Başkanlığının koordinasyonunda düzenlenen Aile Hekimliği 1. Aşama uyum eğitimlerinin 2012 yılındaki son eğitimi kapanış ve sertifika töreni 12 Aralık 2012 tarihinde yapıldı.

Aile Hekimliği Eğitim ve Geliştirme Daire Başkanlığının koordinasyonunda düzenlenen Aile Hekimliği 1. Aşama uyum eğitimlerinin 2012 yılındaki son eğitimi kapanış ve sertifika töreni 12 Aralık 2012 tarihinde yapıldı.

Yapılan açıklamada, "2012 yılında düzenlenen bu eğitimlerde toplam 827 aile hekimine, Aile Hekimliği 1. Aşama Uyum eğitimi verilmiş Eğitimlere 2013 yılında da ihtiyaçlara göre devam edilecektir." denildi.

height=368

CIMG3965

cimg3927.jpg

cimg3962.jpg


Aile Hekimi

74 milyonluk Türkiye'de 7.4 milyon diş çekildi

Sağlık Bakanı Akdağ, MHP’li Demirel’in sorusunu yanıtlarken, 2011 yılında 29.9 milyon diş muayenesi yapıldığını ve 7.4 milyon diş çekildiğini açıkladı.

MHP Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel’in, ağız ve diş sağlığıyla ilgili soru önergesini yanıtlayan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, nüfusu 74 milyon olan Türkiye’de sadece 2011 yılında 7 milyon 434 bin 845 diş çekimi yapıldığını, Türkiye’nin ağız diş sağlığı haritasının çıkarılacağını açıkladı.

MHP’li Ruhsar Demirel, Akdağ’ın yanıtlaması istemiyle vediği önergede, AB ülkelerinde yaklaşık 220 doları bulan ağız ve diş sağlığı haracamalarının Türkiye’de 15 dolar civarında kaldığını belirterek, “TUİK verilerine göre, 7-14 yaş grubundaki çocuklarınson 6 ay içerisinde geçirdiği sorun/hastalık dağılımında ağız ve diş sağlığı sorunları yüzde 26.8’lik oranla 2. sırada yer almaktadır. Ağız ve dış sağlığı sorunlarını önlemek için aldığınız önlemler nelerdir?” diye sordu.

Akdağ, Demirel’in önergesine yanıt olarak TBMM’ye gönderdiği yazıda, oldukça ilginç istatistikler açıkladı. Bakanlığının ağız ve dış sağlığı konusundaki çalışmalarını 2002 ile 2011 yıllarını kıyaslayarak anlatan Akdağ, şu bilgileri verdi:

- 2002 yılında 13 olan Ağız ve Diş Merkezi sayısı, 2011’de 123’e çıktı. 2002’de 2 bin 438 olan diş tabibi sayısı, 2011’de bu sayının 7 bin 130’a, muayene sayısı 4 milyon 651 bin 716’dan 29 milyon 910 bin 473 bin’e çıktı.
- 2011 yılında toplam 7 milyon 434 bin 845 diş çekimi, 6 milyon 118 bin 227 dolgu, 1 milyon 142 bin 151 kanal tedavisi, 6 milyon 362 bin 58 diş protezi ve 6 milyon 610 bin 885 diş taşı temizliği yapıldı.
- Tüm toplumu kapsayacak şekilde ağız ve diş sağlığı bilincinin geliştirilmesi, korucuyu diş hekimliği uygulamalarının bir yaşam tarzı olarak kabul görmesi, düzenli diş hekimi kontrollerinin yaygınlaştırılması ve bu sayede diş çürüğü oranının en aza indirilmesi amacıyla çeşitli eğitim çalışmaları planlıyoruz.
- Son üç yılda okullardaki ağız taramalarında 7 milyon 526 bin 760 öğrenciye ulaşılarak ağız sağlığı seviyesi tespit edildi.

Diş sağlığı haritası
Akdağ, her beş yılda bir yapılmak üzere Türkiye’nin ağız sağlığı haritasını çıkarmayı planladıklarını belirterek, şunları söyledi: “Ülkemizin mevcut ağız diş sağlığı durumunu ortaya koyarak ilave müdahalelerde bulunmak amacıyla Türkiye Ağız ve Diş Sağlığı Profili Saha Araştırması planlamaktayız. Bu araştırmayı 5 yılda bir tekrarlayarak yapılan çalışmaların başarı oranların ölçülmesini de sağlayacağız.”


Aile Hekimi

27 Aralık 2012 Perşembe

Aile hekimleri ihtiyaç halinde nöbet tutacak

Alınacak tedbirlere rağmen personel ihtiyacının sürmesi halinde aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarından nöbet hizmetlerinde yararlanılabilecek.

Bir süre önce aile hekimlerine ve aile sağlığı elemanlarına nöbet öngören yasanın uygulamasına yönelik düzenlemeye giden Sağlık Bakanlığı, illerdeki farklı uygulamalar üzerine, bu personelden hangi durumlarda nöbet hizmetlerinde yararlanılabileceğine açıklık getirdi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun, illere gönderdiği genelgede, 5258 sayılı Aile Hekimliği Kanunu çerçevesinde hizmet veren aile hekimleri ile aile sağlığı elemanlarına, yapılan yasal düzenlemeyle ''İhtiyaç ve zaruret hasıl olduğunda haftalık çalışma süresi ve mesai saati dışında'' nöbet yükümlülüğü getirildiğine dikkati çekti.

Bu yükümlülüğün yerine getirilmesiyle ilgili esaslar daha önce bir genelgeyle duyurulmasına rağmen, illerde farklı uygulamaların devam ettiğini bildiren Tosun'un illere gönderdiği genelgeye göre, aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarına nöbet yazılmadan önce şu yol izlenecek:

-Nöbetler, başhekim yardımcıları ve bütün uzman hekimler dahil, sağlık kurumunda görevli tüm hekimler ve yardımcı sağlık personelinin dahil edildiği havuzdan hazırlanacak nöbet listeleri doğrultusunda yürütülecek.

-Hizmetin, sağlık kurumunun kendi personeliyle sürdürülememesi durumunda öncelikle ildeki diğer sağlık kurumlarından görevlendirme yapılacak.

-Buna rağmen, nöbet için ilave sağlık personeline ihtiyaç duyulması halinde, il halk sağlığı müdürlükleriyle koordine edilmek suretiyle aile hekimliği hizmetlerinde aksamaya meydan verilmeden aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarından da nöbet hizmetlerinde yararlanılabilecek.

Aile hekimleri harcamalarını ödeyecek
Büyük bölümü kamu kurumlarından kiralanan binalarda çalışan aile hekimleri, kira, elektrik, su, telefon, internet ve doğalgaz gibi giderlerini karşılayacak ve aboneliklerini kendi adlarına yenileyecek.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Mustafa Aksoy'un yayınladığı genelgeye göre, binalarını başka sağlık birimleriyle ortak kullanan aile hekimleri, elektrik, su, telefon, internet ve doğalgaz gibi aboneliklerini ayıracak. Bu mümkün değilse bu giderler, kullanım alanı ve zamanı gibi faktörler dikkate alınarak aile hekimlerinden tahsil edilecek. Zamanında yapılmayan ödemeler için gecikme zammı alınacak.

Geçmiş dönemlere ilişkin ödenmeyen giderler ve kiralarla ilgili de işlem başlatılacak.


Aile Hekimi

Bakanlık hükümlere uymayan kozmetik ve tıbbi cihazları açıkladı

Bu yılın altı ayında 916 tıbbi cihazın denetlendiği belirtilen açıklamada bunlardan 22'sinin güvensiz ürün olduğu bildirildi. Teknik düzenlemeye aykırı 11 ürün tespit edilirken, bu ürünlerin firmalarına 282 bin 861 TL para cezası kesildi. Kozmetikte ise 500 ürün denetlenirken bunlardan 15'i güvensiz ürün olduğu belirlendi. Teknik düzenlemeye aykırı ürün sayısı 55 olurken, bu firmalara da 250 bin lira ceza verildi.

Kozmetik PGD Güvensiz ürünler listesi

Ürün adı Tehlike
1. Local 60° Elma Sprey Kolonya Metanol
2. Local 60° Kavun Sprey Kolonya Metanol
3. Dilem 60° Tütün Kolonyası Metanol
4. Dilem 80° Limon Kolonyası Metanol
5. Melikşah Tütün Kolonyası 60° Metanol
6. Dermojin Saç Renklendirici GrayHair Kurşun
7. Ottomans Yüz Maskesi Peeling Mikrobiyolojik
8. Restoria Dıscreet Colour Restorıng Cream Kurşun
9. Hashmı Kohl Aswad Sürme Kurşun
10. YuDaliMs Minoksidil
11. Rosella Sabun Rodamin
12. Gülçiçek Kolonya Rodamin
13. Nova Color Yüz Boyası Ağır metal
14. Depar Biopek Pudra Mikrobiyolojik
15. Burcu Bebek Pudrası Mikrobiyolojik

Tıbbi Cihazlar Listesi

a. Ürün Adı Uygunsuzluk Menşei

1. Magnus Damla Ayar Seti Sıvı Akış Miktarı Uygun Değil TR
2. Dolphin Hazneli Oksijen Maskesi Yabancı Madde Tespiti TR
3. Day To Day, Forcible, Aldez Tıbbi Cihaz Dezenfektanı TR
4. Eurosoft Lens Solüsyonu EC Sertifika Uygunsuz Kore
5. Nova Steril Göz Pedi Steril Olmayana Steril İbaresi Ekleme TR
6. Plusmed Oksijen Regülatörü EC Sertifikasız, Etiket Uygunsuz Çin
7. Onstop Anjio Ped EC Sertifikasız, Etiket Uygunsuz TR
8. Lacus Marka Damla Ayar Seti Akış Kontrolü Testleri Uygunsuz TR
9. Genject Enjektör Güvensiz, Sızdırmazlık TR
10. Prestige IQ Glukometre Cihazı Standarda uygun değil ABD
11. Truebalance Glukometre Cihazı Standarda uygun değil ABD
12. Foreks Lateks 3 Yollu Sonda İlgili Standartlara Uygunsuz Çin
13. Esk Medical Bacterial Hepa Filter Etiket Uygunsuzluğu TR
14. Alpha Marka Musluklu İdrar Torbası Sızıntı Görüldü TR
15. Labonackheck Gluppy Glukometre Cihazı Standarda uygun değil G.Kore
16. Galena Marka Lateks Uretral Sonda Güvensiz Çin
17. Beybi Lateks Muayene Eldiveni Kopma Testi Uygunsuzluğu Malezya
18. Beybi Marka Musluklu Steril İdrar Torbası Sızdırmazlık Güvensiz Çin
19. Flon Marka IV Cannula With Port 26G Görünüş ve dış çap güvensiz Hindistan
20. Flon Marka IV Cannula With Port 26G 1Yüzeysel görünüş güvensiz Hindistan
21. Uydumed IV Kanül Görünüş güvensiz Hindistan
22. Gmate Glukometre Cihazı Standarda uygun değil G.Kore


Aile Hekimi

Aile hekiminin fahiş kira isyanı

Aile hekimleri talep edilen fahiş kira bedelleriyle şok olurken Sağlık Müdürlükleri yeni kira sözleşmesine itiraz eden doktorlara, maaşından kesilmek üzere geçmiş yılların kiralarını da kapsayan cezalar göndermeye başladı.

Aile hekimlerinin kiralarla başı dertte. Aile hekimliğine ilk geçtiklerinde Milli Emlak'la bir kira sözleşmesi yapan hekimlerden geçtiğimiz yıldan itibaren kiralarını illerinde bulunan Sağlık Müdürlükleri'ne ödemeye başlamaları istendi.

Yeni sözleşme yapması gereken hekimler, astronomik kira bedelleriyle karşılaşınca duruma itiraz ederek sözleşmeyi imzalamadı. Bunun üzerine harekete geçen Sağlık Müdürlükleri, hekimlerin maaşından geçmiş yılların kiralarını da kapsayan cezalar göndermeye başladı. Türkiye'nin dört bir yanındaki yaklaşık 20 bin aile hekimi ise kira isyanında. Hekimler semtlerindeki rayiç kira bedellerinden çok daha yüksek bedeller ödemekten şikayetçi. Kiralara bir standart getirilmesini istiyor.

TİCARETHANE DEĞİL
AKŞAM aile hekimlerinin isyanına kulak verdi. Aile sağlık merkezleri ticarethane değildir diyen Türkiye Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Murat Girginer, 'Bizler vatandaştan hiç bir ücret talep etmeden hizmet veren hekimleriz. Ancak Sağlık Merkezlerini bir ticarethane gibi düşünüp fahiş kira bedelleri biçiyorlar. Verilen kiralar iline, hatta mahallesine göre farklılık gösteriyor.  Bu eşitsizliğe bir son vermek lazım' diye konuştu.

Ankara Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Akif Emre, 'Madem bizler kamu işi yapıyoruz, o zaman aile sağlık merkezlerinin birim metrekare fiyatının lojman birim metrekare fiyatına eşitlenmesi lazım' dedi.

YOLUNACAK TAVUK
İstanbul'da henüz maaş kesme uygulamasına başlanmadığını söyleyen İstanbul Aile Hekimleri Derneği İkinci Başkanı Gürsel Özer, 'Sıra bize de gelecek. İstanbul'da 4 bine yakın aile hekimi var. Birçoğumuz meslekten vazgeçme noktasına geldi' dedi. İstanbul'da bazı merkezlerin kiraları 5 bin liraya kadar çıkarken, sıkıntıyı aşmak için 5-6 aile hekiminin bir araya gelerek hizmet verdiği ifade edildi.

İzmir'deki bin 330 aile hekimi adına konuşan İzmir Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Murat Bolat, 'Herkes aile hekimini yolunacak bir tavuk gibi görüyor. Bu şekilde nereye kadar dayanacağız?' diye sordu.

Devlet 7, emlakçı 2 lira dedi
Samsun Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Tolga Sucu, kendisine gönderilen tebligatı (yanda) göstererek, 'Sağlık Müdürlüğü'nün metrekare birim fiyatına 7 TL istediği Aile Sağlık Merkezi için Emlakçılar Odası 2 TL fiyat belirledi.' diye konuştu. Denizli Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr Abdülaziz Ünal da 'Aile Hekimi nasılsa öder' mantığıyla kendilerinden fahiş kira bedelleri istendiğini söyledi.

Melis APAYDIN-Zana YAVUZ


Aile Hekimi

AHBS - Aşınet Entegrasyonu hakkında duyuru

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı tarafından AHBS - Aşınet Entegrasyonu hakkında duyuru yayımlanmıştır.


T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı

Sayı: B.10.1.HSK.0.06.00.00   11.06.2012
Konu: AHBS - Aşınet Entegrasyonu

VALİLİĞİNE
(Halk Sağlığı Müdürlüğü)

Bakanlığımızın ilgili birimleriyle yürütülen Aşı-Net AHBS entegrasyonu çalışmaları tamamlanmıştır. Hekimlerin kullandıkları AHBS yazılımlarında gerekli düzenlemeler tamamlanmaktadır. 15 Haziran 2012 tarihi itibariyle sistem tamamen devreye alınmış olacaktır. İliniz aile hekimlerinin, bu tarihten itibaren aşı uygulamasını AHBS üzerinden karekod kullanarak gerçekleştirmeleri gerekeceği ve başka bir sisteme veri girişi yapılmayacağı konusunda bilgilendirilmeleri hususunda;

Gereğini rica ederim.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa AKSOY
Kurum Başkanı

DAĞITIM:
81 İl Valiliğine

Duyurunun aslı için tıklayınız


Aile Hekimi

Aile Hekimleri Sıkıntıda

30 Ağustos itibariyle Aile Hekimlerine verilerinizi gönderin diye bir resmi yazı ulaşmış değil...

Bakanlık resmi yazı ile 01 Ağustos 2012'den itibaren Aile Hekimlerinin Sağlık-Net'e veri gönderemeyeceğini duyurdu. Bugün 30 Ağustos ve Aile Hekimlerine verilerinizi gönderin diye bir resmi yazı ulaşmış değil.

Bazı AHBS yazılım firmaları Bakanlığın Sağlık-Net'i zaman zaman açtığını söyleyerek programlarında güncelleme yaptılar ve bir kısım Aile Hekimi veri göndermeyi denedi.Ancak başarılı olamadı. Bir kısım veriler gitti, bir kısım gitmedi, bir kısım hatalı gitti. Bakanlıktan bu konuda Aile Hekimlerine ulaşan resmi bir bildirim mevcut değil. AHBS yazılım firmaları destek telefonlarında problemin Sağlık-Net'ten kaynaklandığını söylüyorlar.

Bazı Lisanslı AHBS yazılımlarıda Sağlık-Net'in test aşamasında olduğunu söyleyerek henüz hiç güncelleme yapmadılar.

AHEF yetkililerinin Bakanlığın teknik ekibi ile görüşmelerinde de sorunun  Lisanslı AHBS yazılım firmalarında olduğu söylendi.

Sonuç olarak Aile Hekimleri verilerini gönderemedi. Ay sonu geldi performans hesaplaması yapılacak, Aile Hekimleri huzursuz.
Bebek  ve yeni hasta ataması 1 aydır yapılamıyor, 1.basamak sağlık hizmeti aksıyor, sistem çökmüş durumda.
ESK çalışmıyor, hastaların bilgilerine ulaşılamıyor; Aile Hekimleri hergün raporların,sorumlulukların altına imza atıyor, gereksiz ve ciddi riskler alıyor.
Konya Yunak gibi yerlerde Aile Hekimleri nöbetlerle uğraşırken birde Sağlık net problemleri Aile Hekimlerini çileden çıkardı.
AHBS yazılımlarına lisans veren yetkililer şimdi onları suçluyor ama yaptırım uygulamıyor.

AİLE HEKİMLERİ SIKINTIDA! ÇÖZÜM BEKLİYORLAR !

Kaynak: AHEF


Aile Hekimi

Sağlık Bakanlığı’ndan sezaryen haberlerine tepki

Sağlık Bakanlığı, bugün bazı gazetelerde sezaryen yasağı nedeniyle bir bebeğin özürlü doğduğu yönündeki haber için Bakan Recep Akdağ tarafından soruşturma talimatı verildiğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı, bugün bazı gazetelerde sezaryen yasağı nedeniyle bir bebeğin özürlü doğduğu yönündeki haber için Bakan Recep Akdağ tarafından soruşturma talimatı verildiğini duyurdu. Basının özellikle bu konu ile ilgili yapılan haberlerde daha duyarlı olması gerektiğini aktaran Bakanlık, "Her şeyden önce bilinmesi gereken husus bir sezaryen yasağının olmadığıdır. Anne ve bebeği açısından tıbbi zorunluluk durumunda doğum için sezaryene başvurulmakta, annenin korku ve endişesi de sezaryen için tıbbi endikasyon kabul edilmektedir." dedi.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, "Bugün bir gazetede 'Azra, sezaryen yasağı yüzünden özürlü doğdu' başlığı ile duyurulan haber ile ilgili olarak Sayın Bakanımız Prof. Dr. Recep Akdağ’ın talimatı ile soruşturma başlatılmıştır. Bakanımızın anne ve bebek sağlığına olan hassasiyeti kamuoyunca bilinmektedir. Bakanlığımız bu gibi vakaların sonuna kadar takipçisi olmakta, soruşturma süreçleri ve iddiaların gerçekliği başından sonuna kadar titizlikle takip edilmektedir." denildi.

Daha önce basına yansıyan soruşturmaları hatırlatan bakanlığın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Anne Arife Kablan ve Bebek Kablan, 'Anne Saniye Süslü ve Bebek Süslü', 'Anne Şükran Tuğ ve Bebek Tuğ' ile ilgili soruşturmalar sonuçlanmıştır. Her 3 vakada da yapılan tüm tıbbi müdahalelerin literatüre uygun olduğu, herhangi bir eksiklik ya da doktor hatası olmadığı uzman kişilerden oluşan Bilirkişi Heyetleri tarafından raporlanmıştır. ‘Normal Doğumda Israr ölüme yol açtı iddiası’ başlıklı habere konu olan Anne Şükran Tuğ ile ilgili bilirkişi heyetinin raporu ise, haberlerdeki iddiaların aksine, sezaryen yapılmamasından değil, sezaryen yapıldıktan sonra gelişen komplikasyon sonrası durdurulamayan kanama dolayısıyla annenin kaybedildiği gerçeğine işaret etmektedir.”

Soruşturmanın sonucunu beklemeden yapılan haberlere tepki gösteren Sağlık Bakanlığı, "Ancak basınımız başlatılan soruşturmalarının sonucunu beklemeden, ‘Normal Doğum Israrı Anneyi Öldürdü’, ‘Sezaryen Yasağı Can Aldı’ ve bu son örnekte olduğu gibi ‘Azra, Sezaryen Yasağı Yüzünden Özürlü Doğdu’ gibi hasta yakınlarının tek taraflı ve duygusal görüşlerini kesin bir sonuç gibi başlığa taşımıştır. Her şeyden önce bilinmesi gereken husus bir sezaryen yasağının olmadığıdır. Anne ve bebeği açısından tıbbi zorunluluk durumunda doğum için sezaryene başvurulmakta, annenin korku ve endişesi de sezaryen için tıbbi endikasyon kabul edilmektedir. Bu sebeple konuyu haksız yere ‘sezaryen - normal doğum’ tartışmasına dönüştürerek hekimleri yargılayıcı şekilde başlık atmak, somut gerçeklere dayanmayan ve bilimsel bir karşılığı olmayan kişisel görüşlerle kamuoyunu yanlış bilgilendirmek habercilik etiği ile bağdaşmamaktadır." sözlerine yer verdi.

Bu durumun gebe ya da gebelik planlayan kadınlar üzerinde hem bilgi kirliliğine hem de gereksiz korku ve endişenin oluşmasına neden olduğunu vurgulayan bakanlık, "Basınımızın bu vakalarla ilgili başlık atarken daha duyarlı olması ve konunun tüm taraflarının görüşlerini alması daha etik olacaktır." dedi.


Aile Hekimi

Aile hekimleri, kendi ilçesinde nöbet tutacak

Aile hekimlerinin nöbet tutmalarıyla ilgili ayrıntılar belli oldu. Aile hekimleri, görev yaptıkları mülki sınırlardaki sağlık tesislerinde nöbet tutabilecek.

Yataklı tedavi kurumları, seyyar hastaneler, ağız ve diş sağlığı merkezleri ve 112 Acil sağlık hizmetlerinde tutulan nöbetler için ücret ödenecek. Hekimlere mesaî saati içinde ise nöbet tutturulmayacak.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun imzasıyla yayımlanan 'Aile hekimlerinin ve aile sağlığı elemanlarının hastane nöbetleri' konulu genelgede, zorunlu nöbetin ayrıntılarına yer verildi. Genelgeye göre hekimler, görev yaptıkları ilçedeki sağlık tesislerinde nöbet tutacak. Örneğin Şanlıurfa ili Siverek Devlet Hastanesi'ndeki nöbet, ancak Siverek ilçe merkez ile beldelerinde görev yapan çalışanlara yazılabilecek. Ayrıca, sağlık tesislerindeki personel doluluk oranının belli bir yüzdenin altında olması gerecek. Aile hekimliği çalışanlarına mesai saatleri içinde nöbet tutturulmayacak. Aile hekimliği çalışanlarına isteği dışında nöbet tutturulabilmesi için sağlık tesisinin büyükşehir belediye sınırları dışında olması gerekecek. Pratisyen hekim doluluk oranının ve fiilen çalışan pratisyen hekimlerin yüzde 60'tan aşağı olması şartı aranacak. Bu kriterler doğrultusunda ilgili başhekimlik, ihtiyacı belirleyerek personel talebinde bulunacak. Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün uygun görüşüyle İl Sağlık Müdürlüğü'nün alacağı onay neticesinde görevlendirme yapılacak. Tek aile sağlığı biriminin bulunduğu aile sağlığı merkezindeki aile hekimliği çalışanlarına nöbet görevi verilmeyecek. Aile hekimliği çalışanlarına mesai saatleri içinde nöbet tutturulmayacak.

Mynet


Aile Hekimi

Aile Hekimlerine internet ortamında reçete eğitimi verilecek

Sağlık Bakanlığı, tüm aile hekimlerinin yazdığı reçeteleri elektronik ortamda izlemeye hazırlanıyor. Bu çalışma ile hekimlerin tanıya uygun ilaç yazıp yazmadığı tespit edilecek. İzlemeler sonucunda klinik rehberlere uygun reçete yazmadığı ortaya çıkan hekimlere, akılcı ilaç kullanımı konusunda internet ortamında eğitim verilecek.

Bakanlığın 6 ilde toplam 5 bin reçete üzerinde yaptığı ve geçen yıl yayınladığı çalışmada bademcik iltihabı teşhisi ile yazılan reçetelerin yüzde 86 oranında rasyonel olmadığı tespit edilmişti. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre dünya genelinde akılcı olmayan reçete oranı ise yüzde 50.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Hakkı Gürsöz, Bakanlık bünyesinde son 10 yıldır reçete değerlendirme çalışmalarının devam ettiğini, sağlık bilişimine yapılan yatırımlar neticesi elektronik sistemlerin yaygın kullanılmaya başlanması ile bu çalışmaların daha kolay yapılabilir hale geldiğini belirtti. Gelişen teknoloji ile birlikte milyonlarca reçete üzerinden raporlama çalışmaları yapılabildiğine dikkat çeken Gürsöz, "Sisteme kayıtlı olan hasta bilgileri, tanı ve tanıya ilişkin yazılan reçeteler veri bankasında depolanıyor. Veri madenciliği yaparak reçete analizlerini çıkartabiliyoruz." dedi.

Bu imkanlardan faydalanarak akılcı ilaç kullanımı konusunda Türkiye'deki mevcut durumu görmek üzere harekete geçtiklerini aktaran Gürsöz, "Tanılar ile reçeteleri karşılaştırarak tanıya uygun ilaç yazılıp yazılmadığına bakıyoruz. Burada da klinik rehberleri baz alıyoruz." diye konuştu. Her hastalık için tavsiye edilen ilaç gruplarının belli olduğunu kaydeden Gürsöz, bunun dışında yazılmış reçeteleri irrasyonel olarak kabul ettiklerini söyledi. Bu durumun tedavide başarısızlığa yol açtığını, yan etkileri dolayısı ile hastaya zarar verebileceğini aktardı.

"BADEMCİK İLTİHABI TEŞHİSİ KONULAN 691 REÇETENİN YÜZDE 86'SI İRRASYONEL"

Bartın, Bayburt, Denizli, Eskişehir, Gümüşhane ve Karabük'de aile hekimlerinin reçeteleri üzerinde yapılan ve geçen yıl yayınlanan bir çalışmada, toplam 4 bin 942 reçetenin incelendiğini aktaran Gürsöz, "Bu reçetelerin 691'inde bademcik iltihabı tanısı vardı. Yazılan ilaçların yüzde 86'sı klinik rehberlere uygun değildi. Sinizüt tanısı konulan 159 reçetenin yüzde 43'ü, orta kulak iltihabı tanısı konulan 31 reçetenin ise yüzde 64'ü uygun çıkmadı. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre dünya genelinde akılcı olmayan reçete oranı yüzde 50." şeklinde konuştu.

AİLE HEKİMLERİNİN REÇETELERİ İZLENECEK

Reçeteler üzerindeki izleme değerlendirme çalışmalarının tüm Türkiye'ye yaygınlaştırılmasının gündemde olduğunu aktaran Gürsöz, şöyle devam etti: "Bu durumun önüne geçmek, aile hekimlerimizi akılcı reçeteleme konusunda bilgilendirmek ve teşvik etmek için bir müdahale planı da oluşturduk. Akılcı ilaç kullanımının anlatıldığı uzaktan eğitim modülü geliştirdik. Reçete değerlendirme projesinin de pilot çalışması tamamlandı. 2013 ile beraber bunu daha çok sayıda hekime ulaştıracağız. Sağlık personeli ve halka yönelik tanıtım faaliyetleri gerçekleştireceğiz. Bu amaçla kamu spotları hazırlanacak. Olur verilmesi halinde izleme değerlendirme çalışmaları yaygınlaştırılarak, aile hekimliği bilgi sistemi üzerinden reçete analizleri yapılacak. Toplam 22 bin aile hekiminin reçeteleri izlenecek. Problem tespit ettiğimiz noktalarda hekimlerimize pozitif yönde geri bildirimler olacak. Bu geri bildirimler destekleyici yönde olacak."

Gürsöz doktorların klinik rehbere uygun olmayan reçetelemelerinde, maruz kaldıkları yoğun tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin de etkili olabileceğinden hareketle ilaç mümessillerinin de akılcı ilaç kullanımı konusunda eğitileceğini aktardı. Akılcı ilaç kullanımının tıbbi, ekonomik ve sosyal bir gereklilik olduğunun altını çizen Gürsöz, konunun tıp fakültelerinde de ele alınması için YÖK'ten bir randevu talep ettiklerini söyledi.


Aile Hekimi

Aile Hekimlerinin ve Aile Sağlığı Elemanlarının Hastane Nöbetleri Hakkında Genelge

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı tarafından Aile Hekimlerinin ve Aile Sağılığı Elemanlarının Hastane Nöbetleri Hakkında Genelge yayımlanmıştır.


T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı

Sayı: B.10.1.HSK.0.06.00.00/       03.08.2012
Konu: Aile hekimlerinin ve aile sağlığı      
elemanlarının hastane nöbetleri           

……………….VALİLİĞİNE

Bilindiği üzere aile hekimleri ile aile sağlığı elemanlarına ilişkin iş ve işlemler 5258 sayılı Aile Hekimliği Kanunu ve bu kanuna istinaden yayımlanan yönetmelikler çerçevesinde yürütülmektedir. 12/7/2012 tarihli ve 28351 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6354 sayılı Kanunun 12 nci maddesiyle, 5258 sayılı Aile Hekimliği Kanununun 3 üncü maddesinin beşinci fıkrasına "Entegre sağlık hizmeti sunulan merkezlerde artırımlı ücretten yararlananlar hariç olmak üzere, aile hekimlerine ve aile sağlığı elemanlarına ihtiyaç ve zaruret hâsıl olduğunda haftalık çalışma süresi ve mesai saatleri dışında 657 sayılı Kanunun ek 33 üncü maddesinde belirtilen yerlerde nöbet görevi verilebilir ve bunlara aynı maddede belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde nöbet ücreti ödenir" hükmü eklenmiştir.

Bu hükmün aşağıda belirtilen açıklamalar çerçevesinde uygulanması uygun görülmektedir.

1) 657 sayılı Kanunun Ek-33 üncü maddesinde zikredilen sağlık tesislerinde tutulan nöbetler için ücret ödeneceği belirtildiğinden aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarına (aile hekimliği çalışanları) sadece bu birimlerde nöbet tutturulabilecektir.

2) İhtiyaç duyulduğu takdirde, aile hekimliği çalışanlarının kendi talepleri ile yukarıda sayılan sağlık tesislerinde nöbet tutturulabilecektir.

3) Aile hekimliği çalışanlarına isteği dışında nöbet tutturulabilmesi için;

a) Sağlık tesisinin büyükşehir belediye sınırları dışında olması,
b) Sağlık tesisinin PDC'ye göre pratisyen hekim doluluk oranının ve fiilen çalışan pratisyen hekimlerin %60'tan aşağı olması,
c) Sağlık tesisinin ebe, hemşire, sağlık memuru (toplum sağlığı) ve acil tıp teknisyeni kadrolarının PDC'ye göre doluluk oranlarının ve fiilen bu unvanlarda çalışan personelin %60'ın altında olması,
d) İldeki hastaneler ve 112 acil sağlık hizmetlerindeki pratisyen hekim ve yardımcı sağlık personelinin PDC'ye göre doluluk oranlarının ve fiilen bu unvanlarda çalışan personelin %80'in altında olması,
e) PDC doluluk oranı değerlendirilmesine başhekim hariç diğer tüm personelin (başhekim yardımcısı, diyaliz hekimleri, kan bankası hekimleri vb.) dâhil edilmesi,

şartları bir arada aranacaktır.

4) Aile hekimliği çalışanlarına görev yaptıkları mahalli mülki sınırlardaki sağlık tesislerinde nöbet görevi verilebilecektir. Beldelerde çalışanlar ancak bağlı olduğu ilçe merkezinde nöbet tutacaklardır (Örneğin, Şanlıurfa ili Siverek Devlet Hastanesindeki nöbet görevi ancak Siverek ilçe merkezi ile beldelerinde görev yapan aile hekimliği çalışanlarına verilebilecektir).

5) Tek aile sağlığı biriminin bulunduğu aile sağlığı merkezindeki aile hekimliği çalışanlarına nöbet görevi verilmeyecektir.

6) Aile hekimliği çalışanlarına, mesai saatleri içinde nöbet tutturulmayacaktır.

7) 3. maddede belirlenen kriterler doğrultusunda ilgili başhekimlik ihtiyacı belirleyerek personel talebinde bulunacak, Halk Sağlığı Müdürlüğünün uygun görüşüyle İl Sağlık Müdürlüğünün alacağı onay neticesinde görevlendirme yapılacaktır.

8) Aile hekimliği çalışanlarına haftalık mesaisi dışında tuttuğu nöbetler için nöbet izni verilmeyecektir. Ancak nöbetler ertesi gün çalışmasına imkân verecek şekilde düzenlenecektir (Örneğin, Salı günü akşam saat 17.00'den Çarşamba sabah saat 08.00'e kadar nöbet görevi verilmeyecek o gün hasta yoğunluğunun fazla olduğu 17.00 ila 24.00 saatleri arasında nöbet görevi verilecektir. Yine Pazar günü sabah 08.00'den Pazartesi sabah 08.00'e kadar olan 24 saatlik nöbet yerine Pazar sabah 08.00'den akşam 17.00'e ya da en fazla 24.00'e kadar olacak şekilde aile hekimliği çalışanlarına görev verilecektir) Bu nöbetlerin karşılığında, 657 sayılı Kanunun Ek-33 üncü maddesinde belirtilen ve aile hekimliği çalışanının unvanının karşısında gösterilen gösterge rakamlarının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu hesaplanacak tutarda nöbet ücreti ödenecektir (Örneğin, aile hekimliği uzmanı olan aile hekimine 100 gösterge rakamı, pratisyen hekim olan aile hekimine 90 gösterge rakamı, aile sağlığı elemanı olan hemşireye (mesleki yükseköğrenim görmüş) 60 gösterge rakamı ile aylık katsayısının çarpımı sonucu bulunan tutar ödenecektir).

9) E-II ve E-III tipi entegre hastanelerde aile hekimliği uygulama yönetmeliğinin 10'uncu maddesi çerçevesinde nöbet hizmetleri sürdürülecektir. Bu yerlerde sözleşmeli olarak görev yapan aile sağlığı çalışanlarına, nöbet ücreti ödenmeksizin ve nöbet izni kullandırılmaksızın farklı katsayıdan ödeme yapılmaya devam edilecektir.

10) Yukarıda yer verilen hususlarla ilgili uygulamaya ilişkin tereddüt hâsıl olduğunda Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'ndan görüş alınacaktır.

Bilgilerini ve gereğini rica ederim.  

Prof. Dr. Nihat Tosun
Bakan a.
Müsteşar

DAĞITIM:
Gereği :                                                                     Bilgi:

81 İl Valiliğine (İl Sağlık Müdürlüğü)                    Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanlığına
(Halk Sağlığı Müdürlüğü)                                       Bakanlık Hukuk Müşavirliğine
Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğüne
Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğüne
Denetim Hizmetleri Başkanlığına


Aile Hekimi

"Yıllık izinde geçirilen günlerin fiili çalışmadan sayılması" konulu duyuru

"Yıllık izinde geçirilen günlerin fiili çalışmadan sayılması" konulu duyuru 20 Eylül 2012 Perşembe - 00:22

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı tarafından "Yıllık İzinde Geçirilen Günlerin Fiili Çalışmadan Sayılması" konulu duyuru yayımlanmıştır.


T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı

Sayı: B.10.1.HSK.0.06.00.00/641.04/554           14/09/2012
Konu: Yıllık İzinde Geçirilen Günlerin Fiili
Çalışmadan Sayılması

VALİLİĞİNE
(Halk Sağlığı Müdürlüğü)

Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Başkanlığı vekili tarafından, Başbakanlık ve Bakanlığımız aleyhine açılan davada, Danıştay Beşinci Daire'nin 16/ 05/2012 tarihli ve E.2010/4713-K.2012/3242 sayılı Kararı ile; Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği'nin "Ek-1 Aile Hekimliği Uygulamasında Atama ve Nakillerle İlgili Usul ve Esasların " 2 nci maddesinin 6 ncı fıkrasında yer alan "Ancak yıllık, mazeret ve hastalık izinli geçirilen günler ise fiili çalışmadan sayılmaz." cümlesinin "yıllık izinde geçirilen günlerin fiili çalınmadan sayılmaması"na ilişkin kısmının iptaline karar verilmiştir.

Bu çerçevede, Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği'nin "Ek-1 Aile Hekimliği Uygulamasında Atama ve Nakillerle ilgili Usul ve Esasların " 2 nci maddesinin 6 ncı fıkrası gereğince, aile hekimliği pozisyonunda görev yapmakta iken, aynı ilde başka bir aile hekimliği pozisyonuna nakil talebinde bulunan aile hekimlerinin, bu pozisyonda görev yaptıkları sürenin hesaplanmasında yıllık izinde geçirilen günlerin de ilgili Karara istinaden fiili çalışmadan sayılması hususunda;

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa AKSOY
Kurum Başkanı

Dağıtım:
Gereği:
81 İl Valiliğine (Halk Sağlığı Müdürlüğü)


Aile Hekimi

26 Aralık 2012 Çarşamba

Çocuk İzlemi hakkında duyuru

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından "Çocuk İzlemi hakkında duyuru" yayımlanmıştır.


T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu

Sayı: B.10.1.HSK.0.06.00.00  29.06.2012
Konu: Çocuk İzlemi Hk.

VALİLİĞİNE
(Halk Sağlığı Müdürlüğü)

İlgi: 21.05.2012 tarihli ve B.10.1.HSK.0.06.00.00/9058 sayılı yazımız.

İlgi yazımız ile Aile Hekimliği Bilgi Sistemi'ne çocuk izlem takviminin eklendiği ve Aile Hekimliği Uygulaması Kapsamında Sağlık Bakanlığı'nca Çalıştırılan Personele Yapılacak Ödemeler İle Sözleşme Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 18'inci ve 21'inci maddesinde yer alan hükümler çerçevesinde 1 Haziran 2012 tarihinden itibaren çocuk izleminin performans hesaplamalarına dâhil edileceği bildirilmiştir.

Çocuk izlemlerinin performans hesaplamalarına dâhil edileceği tarih 1 Ekim 2012 olarak güncellenmiştir.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Yrd.Doç.Dr. Mustafa Aksoy
Kurum Başkanı

Dağıtım:
Gereği:
81 İl Valiliğine (Halk Sağlığı Müdürlüğü)

Duyurunun aslı için tıklayınız


Aile Hekimi

İlaç müfettişleri vatandaşın kapısını çalacak

Sosyal Güvenlik Kurumu, evlere giderek ne kadar ilaç olduğunu, ne kadarının kullanıldığını tespit edecek. Türkiye'de 10 ilaçtan 4'ü çöpe gidiyor.

Akılcı ilaç kullanımı konusunda yeni projeler başlatan SGK, evlere giderek ne kadar ilaç olduğunu, ne kadarının kullanıldığını tespit edecek. İlaç israfının 20 milyar lirayı aştığı tahmin edilen Türkiye’de 10 ilaçtan 4’ü çöpe gidiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), akılcı ilaç kullanımı konusunda projeler başlatıyor. CNBC-e’de Finans Cafe programına katılan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Cem Kılıç’ın verdiği bilgiye göre SGK, ilaç takip sistemi sayesinde ne kadar ilaç kullanıldığını, ne kadarının harcandığını tespit edecek. İlaç müfettişleri gibi çalışacak anketörler evlere giderek, evde ne kadar ilaç olduğunu, ne kadarının kullanıldığını tespit edecek.

Bilgilendirecekler

İlacın hangi ortamda saklanması gerektiği, ne şekilde kullanılması gerektiği konusunda da SGK görevlileri bilgilendirme yapacak. Eczacılar Odası’nın araştırmasına göre, alınan ilaçların yüzde 36’sı hiç kullanılmadan çöpe gidiyor. Kutu ilaçların da yarısı kullanılıyor, yarısı israf ediliyor. Sağlık harcamalarının yüzde 60’ı ilaç tüketim bedellerinden oluşuyor. Toplam tutar 20 milyar lirayı buluyor.

Öte yandan yapılan değişik araştırmalara göre, her 100 evden 80’inde bir ya da birden fazla türden ilaç bulunduğunu gösteriyor. Bu ilaçların da büyük bir bölümünü antibiyotikler, ağrı kesiciler, ateş düşürücüler ve romatizmal ilaçlar oluşturuyor. Bunları mide, sindirim sistemi ilaçları ve vitaminler izliyor. Ancak evde bulunan bu ilaçların sadece beşte biri, gerçekten evde ilaç ihtiyacı olan bir hasta tarafından kullanılıyor. Geri kalan ilaçlar evde gerekli olabilir diyerek bulunduruluyor.

Bakanlık önlem alıyor

İlaç israfının önlenebilmesi için akılcı ilaç uygulamasına geçen Sağlık Bakanlığı da ilaç kapaklarının değiştirilmesinden, tıp kongrelerine oturum eklenmesine kadar devrim niteliğinde kararlar aldı. Bu kapsamda, öncelikle İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü bünyesinde ‘Akılcı İlaç Kullanımı Şubesi’ kuruldu. Tıp ve eczacılık fakülteleri ve hemşirelik yüksek okullarıyla akılcı ilaç kullanımını yönünde ayrıntılı ve pratiğe yönelik dersler verilmesi için görüşmeler yapıldı. Halka, sağlık çalışanlarına ve eczacılara yönelik bilgilendirme kampanyaları başlatıldı.


Aile Hekimi

Damacana skandalı cumaya açıklanıyor

Sağlık Bakanlığı damacana sularla ilgili 81 ilde yapılan çalışmaların sonuçlarını cuma günü web sitesinde açıklayacak. Sağlıksızı da var, fahiş fiyatla satılanı da...

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, damacana sularla ilgili 81 ilde yapılan çalışmaların sonuçlarının cuma günü Bakanlığın web sitesinden duyurulacağını söyledi.

Gazi Üniversitesi Hastanesi Hematoloji Ünitesi'nin açılış törenine katılan Sağlık Bakanı Akdağ, törenin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Sağlık Bakanlığı'nın damacana sularla ilgili incelemelerine ilişkin soru üzerine Akdağ, “Bütün içme sularıyla ilgili olarak, ister musluk suyu, ister damacana olsun, vatandaşlara takdim edilen sularla ilgili öteden beri denetimlerimiz yapılıyordu. Bu sene yaz çok sıcak geçti. Yaz olması nedeniyle de takiplerimizi sıkılaştırdık” dedi.
Bir televizyon kanalında yayın olduğunu belirten Akdağ, “Bu yayınlardan sonra mesele daha hassasiyetle takip edilmeye başlandı. Özellikle dolum tesisinde sorun tespit ettiğimiz 5 firmaya yaptırım uyguladık. Bunlar iyileştirme çalışması yapacaklar. Tekrar yapılan incelemelerin ardından iyileştirme görülürse satışa müsaade edeceğiz. İyileştirme olmazsa, ruhsat iptaline kadar gidilecek” diye konuştu.

Dolumda sorun olmaz ama satışta olur

Dolum tesisinde olmasa da satışta problem olabileceğini kaydeden Akdağ, satış konusundaki problemleri de bakanlığın web sitesinden yayınlayacaklarını dile getirdi. Akdağ, "81 ilde yaptığımız çalışmaların sonuçları Cuma günü web sitesinden yayınlanacak. Uygunsuz depolanmadan dolayı çıkmışsa bununla ilgili yaptırımlar da olacak" dedi.

Akdağ, kozmetik ürünleriyle ilgili aynı yaptırımların da uygulanacağını vurguladı. Problem görülen markaların piyasadan çekildiğini belirten Akdağ, “Çok önemli bir ceza varsa para cezası yaptırımları var. Yerine göre imalatın durdurulması yaptırımları var” açıklamasında bulundu. Bunlar piyasa gözetim denetimi adı altındaki yöntemin sonuçları olduğunu kaydeden Akdağ, insan sağlığına nerede zarar gelecekse orada piyasa gözetim denetimi yapılacağını ifade etti.

Vatandaşa ve medyaya bu konularda görev düştüğünü dile getiren Akdağ, “Uygunsuz şartlarda fahiş fiyatlarda satılan ürünler var. Vatandaş da biraz dikkatli olmalı. Sürekli duyurular yapıyoruz. Basın da bir takım şarlatanlara fırsat vermemeli. Bu işi sadece hukuki yaptırımlarla çözmek doğru değildir” ifadesini kullandı.


Aile Hekimi

Sağlık Bakanlığı: Cerrahi, obeziteyle mücadele değildir

Sağlık Bakanlığı, cerrahi müdahalenin obeziteyle mücadele yöntemi olmadığını, obezitenin neden olduğu bir sağlık riskini ortadan kaldırmak amacıyla yapıldığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, mideye takılan kelepçelerin devlet tarafından ödeneceği yönündeki haberlerle ilgili olarak obezitenin önlenmesi ve azaltılması için Sağlık Bakanlığı'nın 2010-2014 yıllarını kapsayan Türkiye Sağlık Beslenme ve Hareketli Hayat Programı Eylem Planı'nı hazırladığı anımsatılarak şöyle denildi:

'Bugün bir gazetede “Devletten Mideye Kelepçe” başlığı ile duyurulan haberde obezite ile mücadele kapsamında yapılan cerrahi müdahalelerin bedelinin devlet tarafından ödeneceği ifade edilmektedir.

Söz konusu haber ile ilgili olarak bir değerlendirme hatasına düşülmemesi için aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

Bilindiği üzere, önemli bir halk sağlığı sorunu olan obezitenin önlenmesi ve azaltılması için Bakanlığımız Türkiye Sağlık Beslenme ve Hareketli Hayat Programı Eylem Planı (2010-2014) hazırlamıştır. Bu plan çerçevesinde, vatandaşlarımızın yeterli ve dengeli beslenme ile düzenli fiziksel aktivite alışkanlıkları kazandıkları bir hayat tarzını benimsemelerini sağlamak ve obeziteden kaynaklanan sağlık risklerini azaltmak amacıyla bazı hedefler belirlenmiş ve buna yönelik stratejiler geliştirilmiştir.

Bu stratejilerden bir tanesi de obezitenin teşhis ve tedavisi için sağlık kuruluşlarına başvuran hastaların durumu ile ilgilidir. Bir sağlık kuruluşlarına obezite tanısı ile başvuran hasta hastane bünyesinde oluşturulacak bir uzman heyetin (cerrah, gastroenterolog, endokrinolog, diyetisyen, psikolog, fizyoterapist) hastanın tedavisinin cerrahi yolla yapılmasına karar vermesi durumunda tedavinin bedeli devlet tarafından karşılanmaktadır.

Ancak bu noktada şu önemli hususun özellikle altını çizmek istiyoruz. Cerrahi müdahale asla bir obezite ile mücadele yöntemi değildir. Obezitenin neden olduğu bir sağlık riskini ortadan kaldırmak amacıyla yapılmaktadır.

Bakanlığımız obezite ile mücadelede yeterli ve dengeli beslenme ile hareketli bir yaşam tarzını teşvik etmekte, zayıflama hapları, bilimsel geçerliliği olmayan diyet yöntemleri vb. uzak durulmasını tavsiye etmektedir.

Bakanlığımız tarafından hazırlanan Türkiye Sağlık Beslenme ve Hareketli Hayat Programı Eylem Planı bilimsel ve akademik çevreler, ilgili kuruluşlar ve Dünya Sağlık Örgütünün ortaklaşa çalışması ile günümüz koşullarına uygun şekilde yeniden revize edilmektedir.'


Aile Hekimi

Yorgun düşen hekime taşerondan nöbet

Sağlık sektörü yeni bir sorunla karşı karşıya... Sağlık Bakanlığı, özellikle ilçelerdeki hastanelerde çalışan uzman doktorların nöbet yükünü hafifletmek için ağustos başında ...

Aile hekimlerine hastane nöbeti uygulaması skandala neden oldu. Kimi hekimler belli bir ücret karşılığı, aile hekimlerinin yerine nöbet tutmaya başladı.

Sağlık sektörü yeni bir sorunla karşı karşıya... Sağlık Bakanlığı, özellikle ilçelerdeki hastanelerde çalışan uzman doktorların nöbet yükünü hafifletmek için ağustos başında yeni bir uygulama başlatmıştı. Buna göre aile hekimleri de artık nöbet tutacak ve her saat için 6.5 TL ücret alacaktı. Uygulama başladı. Ama başlar başlamaz da düşük ücret ve zor şartlar altında nöbet tutmaya zorlanan aile hekimlerinin bu sıkıntısı bazı hekimlerin olayı fırsata çevirmesine neden oldu. İlk örnek Devrek Devlet Hastanesi'nde yaşandı. Uzman doktor F.H., iddiaya göre Devrek Devlet Hastanesi'nde nöbet tutması istenen aile hekimlerinin nöbetlerini 300 TL karşılığında tutmayı teklif etti. Aşırı yorgunluktan şikayet edip nöbet tutmak istemeyen aile hekimlerinin de bu teklifi kabul ettiği öğrenildi. Hekimler arasında başlayan 'nöbet ticareti' bazı doktorların devreye girip Aile Hekimleri Derneği'ne şikayette bulunmasıyla açığa çıktı.

HAYRETLERE DÜŞTÜK
Zonguldak Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Kamil Güney; 'Uygulama bölgemizde yeni başladı ve hemen böyle bir şikayet aldık. Hayretler içerisindeyiz. Hastanede gece nöbetleri esnasında reçetelere vurulan kaşeler gözden geçirildiği takdirde aynı kişinin sürekli nöbet tuttuğu zaten ortaya çıkacaktır' dedi.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu ikinci Başkanı Dr. Akif Emre Eker, 'Tüm Türkiye'deki aile hekimleri tetikte. Bu gidişe bir dur denmeli' diye konuştu.

Durumun skandal olduğunu vurgulayan Türk Sağlık Sendikası Genel Başkanı Önder Kahveci, 'Bu uygulamanın çok ciddi sıkıntılara neden olacağını biliyorduk, yetkilileri uyardık. Daha fazla para kazanabilmek için üst üste aynı hekimin nöbet tutması hasta açısından çok ciddi bir tehlike. Hekimler arasında böyle bir ticaretin başlaması hastayı ölüme terk etmek anlamına geliyor' dedi.

Sağlıkçılar iptal için Danıştay'a başvurdu
TÜRK Sağlık-Sen, aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına nöbet tutmalarını düzenleyen genelgenin iptali için önceki gün Danıştay'a başvurdu. Başvuruda, bu görevlendirmelerin, kişinin temel hak ve hürriyetlerinden olan çalışma hakkının sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlandırılması anlamını taşıdığına dikkat çekilerek, genelgenin ilgili hükümlerinin yürütmesinin iptali istendi.

Melis APAYDIN


Aile Hekimi

2 Kasım'dan itibaren devlet hastaneleri de özel hastaneler gibi...

2 Kasım'dan itibaren devlet hastaneleri de özel hastaneler gibi...

'Sağlıkta Dönüşüm Projesi' kapsamında 81 ilde oluşturulan Kamu Hastaneler Birliği (KHB) Genel Sekreterliği, bakanlığa bağlı hastanelerin tek çatı altında yönetilmesini sağlayacak.

'Sağlıkta Dönüşüm Projesi' kapsamında 81 ilde oluşturulan Kamu Hastaneler Birliği (KHB) Genel Sekreterliği, bakanlığa bağlı hastanelerin tek çatı altında yönetilmesini sağlayacak.

Birleşmeyle birlikte; sınırlı sayıdaki sağlık personelinin tek elden yönetilmesi, kaynakların verimli kullanılması, sağlık giderlerinin azaltılması ve vatandaşa daha kaliteli hizmet verilmesi amaçlanıyor.

Sağlıkta uygulanan dönüşüm projesi kapsamında, Kasım 2011'de çıkarılan kanun hükmünde kararnameyle dönüşüm sürecinde sona gelindi. Sağlık Bakanlığı, Türkiye genelindeki 842 kamu hastanesini il bazında bölgelere ayırarak birleştirdi. Bakanlık, bu hastaneleri yönetecek 100 Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri'nin (CEO) listesini hazırlayarak atamalarını yapmaya başladı.

Yeni sistemde hastane yönetimleri baştan değişecek. Buna göre, illerdeki hastaneler genel sekretere bağlanacak ve özel hastanelerde uygulanan bu modele tam bir geçiş gerçekleştirilecek. Yeni sistemle sağlıkta yönetim; KHB Genel Sekreterliği, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ve Sağlık Müdürlükleri olarak 3 farklı kuruma ayrıldı.

Yeni süreçte en üst yönetici olarak KHB Genel Sekreteri olurken, alt birimlerde Halk Sağlığı Kurumu ve Sağlık Müdürlükleri olacak. KHB'ler, bakanlığın sunacağı ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetlerini vermek üzere, hastanelerin ve ağız ve diş sağlığı merkezlerinin işletilmesi, faaliyetlerinin izlenmesi, değerlendirilmesi ve denetlenmesi gibi işlemleri yürütecek.

Uygulamayla kurulan Türkiye Halk Sağlığı Kurumu da birinci basamak sağlık hizmetlerinin tamamını üstlenecek. Burada ana çocuk sağlığı, bulaşıcı hastalıklar, çevre sağlığı, verem savaş dispanserleri, koruyucu ve önleyici sağlık hizmetleri gibi konular halk sağlığı birimi tarafından yürütülecek. Mevcut sağlık müdürlükleri de raporlama, sağlıkta denetim ve sağlık turizmi gibi konularla ilgilenecek.

HASTANELER TEK MERKEZDEN YÖNETİLECEK
Yeni sistem hakkında bilgi veren Antalya Sağlık İl Müdürü Adem Bilgin, sağlıkta yönetimin tek çatı altında toplandığını belirtti. Artık illerdeki hastanelerle, ilçelerdekilerin aynı merkezden yönetileceği ifade eden Bilgin, personel atamalarının da tek elden yapılacağını kaydetti.

Bilgin, "Antalya'da Kaş Devlet Hastanesi ya da Gazipaşa Devlet Hastanesi ayrı bir kurum olarak değil, Antalya Kamu Hastane Birliği Genel Sekreterliği personeli olacak. Alım satımlar tek elden yapılacak. İlçelerde her hastanede satın alma birimi vardı. Bunlar profesyonel değildi.

Bu nedenle kalitesiz ürünler pahalıya alınabiliyordu. Şimdi profesyonel ekiplerle alım ve ödemeler tek merkezden yapılacak. Dinamik yapı olmasından dolayı vatandaşın sorunlarına müdahale daha hızlı olacak." şeklinde konuştu. Yeni süreçte, başhekimlerin sözleşmeli personel olarak aynı görevlerine devam edebileceğini belirten Bilgin, bu sayede daha dinamik bir yapıya sahip olunacağını söyledi.

Başhekimlerin, altı ayda bir performanslarının kontrol edileceğini kaydeden Bilgin, "Belli bir yüzdenin altına düşen idareciler, başhekim, hastane müdürü, başhemşire veya yardımcısı ya da genel sekreter olabilir. Bunların hepsi sözleşmeliye geçti. İki yılda bir sözleşme yenilenecek, bu süreçte belli bir puanın altında kalanlarla devam edilmeyecek.

Burada aslında mantık, özel hastane yapılanması olacak. Artık devlet dinamik bir yapı olmak istiyor. Biz otelcilik ve hosteslik hizmetlerini özel hastanelerden öğrendik. Bu yapıda başarılıysan devam edeceksin, başarısız isen çekileceksin." diye konuştu.


Aile Hekimi

Teşkilat Yasasını değiştiren kanun TBMM’den geçti

TBMM Genel Kurulu nda Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı kabul edilerek yasalaştı.

TBMM Genel Kurulu'nda Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı kabul edilerek yasalaştı.

Aile Hekimlerine ve Aile Sağlığı Çalışanlarına Nöbet

Entegre sağlık sunulan merkezlerde artırımlı ücretten yararlananlar hariç olmak üzere, aile hekimlerine ve aile sağlığı elemanlarına ücreti karşılığında nöbet görevi verilebilecek. Ancak aile hekimlerine ve aile sağlığı elemanlarına nöbet görevi verebilmesi, her ihtiyaç doğduğunda değil, bu ihtiyacın başka şekilde karşılanmasının mümkün olmadığı durumlarda geçerli olacak.

Aile hekimliği uzmanlık eğitimi veren kurumlar, her bir araştırma görevlisi başına 4 bin kişiyi aşmamak üzere, kişi başına aylık 5 TL'den fazla olmayan tutarı, döner sermaye işletmelerindeki hesaba yatırılacak.

Ebelere Hemşirelik Yetkisi

Ebelik diplomasına sahip olduğu halde en az 3 yıldan beri yataklı tedavi kurumları ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinde fiilen hemşirelik görevi yaptığını resmi belge ile belgelendirenler, hemşirelik yetkisiyle görevlerine devam edecek.

Sözleşmeli Eğitim Görevlisi Modeli

Kanunla, özelde çalışan profesör ve doçentlere, eğitim ve araştırma hastanelerinde sözleşmeli eğitim görevlisi olarak çalıştırılma imkanı getiriliyor. Buna göre, kamu kurum ve kuruluşları ve vakıflara ait olanlar da dahil olmak üzere yükseköğretim kurumlarının kadro ve pozisyonlarında bulunmayan profesör ve doçentler, ihtiyaç duyulan alanlarda faaliyette bulunmak üzere Sağlık Bakanlığı'nın kararıyla eğitim ve araştırma hastanelerinde Maliye Bakanlığı'nın vizesine bağlı olarak sözleşmeli eğitim görevlisi olarak çalıştırılabilecek. Sözleşmeler, 1 yıla kadar yapılabilecek.

Üniversite Hastanesi - Sağlık Bakanlığı İşbirliği

Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait kurum ve kuruluşlar ile üniversitelerin ilgili birimleri, karşılıklı olarak işbirliği çerçevesinde birlikte kullanılabilecek. Ancak, adrese dayalı nüfus kayıt sistemi sonuçlarına göre toplam nüfusu 750 bine kadar olan illerde eğitim ve araştırma hizmetleri, Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastanesi veya üniversite sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinden yalnızca biri tarafından verilebilecek. Bu illerde Bakanlık ve bağlı kuruluşları ile üniversiteler, tıp lisans eğitimi ve tıpta uzmanlık eğitimi için ortak kullanım ve işbirliği yapacak.

Sözleşmelilere Yöneticilik

Tabip, diş tabibi ve eczacılardan sözleşmeli personel olarak görev yapanlar, ihtiyaç halinde Bakanlığın ve bağlı kuruluşlarının merkez teşkilatında daire başkanı ve daha üst yönetici kadrolarında süreli olarak görevlendirilebilecek, bu husus sözleşmelerde belirtilecek.

Devlet hizmeti yükümlülüğünü yapmakta olan personel, atanmış olduğu sağlık kurumunda sözleşmeli personel olarak çalıştırılabilecek. Ancak il merkezindeki sağlık kurumlarına atanmış olan devlet hizmeti yükümlüleri, birlik merkezinde de sözleşmeli personel olarak çalıştırılabilecek. Bu personelin sözleşmeli olarak geçen süreleri devlet hizmeti yükümlülüğünden sayılacak.

Sağlık Meslek Liselerinde Hemşirelik Bölümü Öğrenci Alacak.

Üniversitelerin hemşirelik programlarında ülke ihtiyacını karşılayacak yeterli kontenjanları oluşturmak üzere, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 5 yıl süreyle sağlık meslek liselerinin hemşirelik programına öğrenci alınacak.

Mesleki Yetki

Kalp akciğer makinesini kullanarak beden dışı kan dolaşımı işlemini son 5 yıl içinde en az toplam 1 yıl süre ile yaptığını belgeleyen ve en az lise seviyesinde eğitimi bulunanlar, üniversitelerin perfüzyon teknikerliği bölümünden mezun olanlar, Sağlık Bakanlığı'nca belirlenen eğitimleri alarak, açılacak sınavlarda başarılı olmaları halinde perfüzyonist yetkisiyle çalışabilecek.

Ayrıca, ağız ve diş teknikerliğine ilişkin iş ve işlemleri son 5 yıl içinde en az toplam 1 yıl süreyle yaptığını belgeleyen ve en az lise seviyesinde eğitimi olanlar da açılacak sınavlarda başarılı olurlarsa ağız ve diş sağlığı teknikeri olarak görev yapabilecek. Mesleki Eğitim Kanunu çerçevesinde eczanede çalışan destek personeli eğitimini tamamlamış olanlar ve Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak düzenlemeye göre eğitim alacak olanlar, eczane teknikeri yetkisiyle çalışabilecek.

Sağlık Bakanlığı'nca yapılacak eğitimler ve sınavlar en geç 31 Aralık 2012 tarihine kadar yapılacak. Sınavlara girecekler bu süre içerisinde çalışmalarına devam edebilecek.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nda ürün denetmen yardımcısı ve ürün denetmenleri istihdam edilecek. Bunun için kuruma 250 kadro ihdas ediliyor.


Aile Hekimi

Aile hekimi daha az bekletiyor

Sağlık Bakanlığı nın yaptığı araştırmaya göre Türk halkı muayene olmak için gittiği aile hekimliklerinde ortalama 13 dakika, devlet hastanelerinde ise 45 dakika sıra bekliyor.

Hastaların muayene öncesi beklediklerini iddia ettikleri süreleri sorgulayan bir anket çalışması yapan Sağlık Bakanlığı'nın araştırması randevusuz hastaneye giden hastaların bekleme sürelerinin 1 saati bulduğunu ortaya koydu. Yenişafak’tan Fazlı Şahan’ın haberine göre hastalar, aile hekimliklerinde ortalama 13 dakika, devlet hastanelerinde ise 45 dakika sıra bekliyor.

YARIM SAAT BEKLETEN VAR

Araştırmaya göre Aile Sağlığı Merkezlerine (ASM) başvuran hastaların yüzde 41,6'sı, muayene olabilmek için 9 dakika ve daha kısa süre beklediğini, devlet hastanesine başvuran hastaların yüzde 39,2'si ise 31 dakika ve daha uzun beklediğini ifade etti. Hastaların muayene olabilmek için beklediklerini beyan ettikleri sürelere göre, ASM'lerde hastaların ortalama bekleme süresinin 13 dakika 31 saniye, devlet hastanelerinde hastaların 45 dakika 19 saniye olduğu tespit edildi.

YÜZDE 78’İ DOKTORA GÜVENİYOR

Hastaların kendilerini muayene ve tedavi eden hekime güven duyup duymama durumları sorgulandığında ise ASM'ye başvuran hastaların yüzde 78'i kendilerini muayene ve tedavi eden hekime kesinlikle güven duyduğunu, yüzde 20'si kısmen güven duyduğunu, sadece yüzde 2'si güven duymadığını belirtti. Devlet hastanesine başvuran hastaların ise yüzde 63,8'i kendilerini muayene ve tedavi eden hekime kesinlikle güven duyduğunu, yüzde 32,3'ü kısmen güven duyduğunu, yüzde 3,9'u güven duymadığını söyledi.

DOKTOR ÖNERİSİNE NE KADAR UYULUYOR?

Hastaların, hekimin verdiği tedaviyi uygulayıp uygulamama durumları araştırıldığında ise hastaların yüzde 86'sı hekimin verdiği tedaviyi (önerileri ve reçetelediği ilaçları) kesinlikle uygulayacağını belirtti.


Aile Hekimi

Aile Hekimlerini joker yaptılar!

5258 Sayılı Aile Hekimliği Kanunu’nda 4 Temmuz 2012 tarihinde yapılan değişiklikle aile hekimlerine ve aile sağlığı elemanlarına, kamu hastaneleri ve 112 istasyonlarında nöbet tutmanın usul ve esaslarını içeren maddeye tepkiler sürüyor.

5258 Sayılı Aile Hekimliği Kanunu’nda 4 Temmuz 2012 tarihinde yapılan değişiklikle aile hekimlerine ve aile sağlığı elemanlarına, kamu hastaneleri ve 112 istasyonlarında nöbet tutmanın usul ve esaslarını içeren maddeye tepkiler sürüyor.

Konuya ilişkin İstanbul Tabip Odası bugün bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Fethi Bozçalı ve Dr. Ümit Şen katıldı.

Dr. Ali Çerkezoğlu yaptığı konuşmada, büyük propagandalarla getirilen Aile Hekimliği Sistemi’nin tüm Türkiye’de ve İstanbul’da da iki yılını doldurmadan sistemsizliğin adı haline geldiğini belirtti. Aile Hekimlerinin bir joker gibi kullanıldığını, ihtiyaca göre 112, Acil Servis neresi olursa orada görevlendirerek sağlık hizmetlerinin yamalı bohça haline getirildiğini ifade etti. Sağlık hizmetlerinin böyle bir anlayışı kaldırmayacağının altını çizen Dr. Çerkezoğlu , “Daha önce genelge kılıfıyla getirdikleri yasaları şimdi hukuk kılıfı geçirilerek önümüze koyuyorlar, Anayasaya ve uluslararası sözleşmelere aykırı bu uygulama durdurulmalıdır” dedi.

Dr. Ali Çerkezoğlu’nun ardından hazırlanan basın açıklaması Dr. Fethi Bozçalı tarafından okundu. Dr. Bozçalı açıklamada, bu yasanın Türk Tabipleri Birliği ve İstanbul Tabip Odası’nın tüm itirazlarına rağmen Hükümet’in tek taraflı kabulüyle yasalaştığını ancak Anayasa’da da yeri olan Angarya çalışmayı kabul etmeyeceklerini dile getirdi. Genel Pratisyenlik ya da Aile Hekimliği olarak adlandırılan uzmanlık alanlarının ayrı birer tıp disiplini olduğunun altını çizen Dr. Bozçalı, birinci basamak sağlık alanında hizmet veren sağlık çalışanlarının ikinci basamak acil birimlerinde ya da 112 gibi daha özgün bir mesleki deneyim gerektiren birimlerde çalıştırmanın bilimsel bir dayanağı olmadığını ve nitelikli sağlık hizmetinin ortadan kalkacağını ifade etti.

Dr. Fethi Bozçalı, birinci basamak ve acil sağlık hizmet sunumlarında yaşanacak sıkıntılara ortak olmayacaklarını bir kez daha hatırlatarak Türk Tabipleri Birliği’nin adı geçen torba yasanın iptali için de Anayasa Mahkemesi sürecini işletmek için gerekli ön adımları atmaya başladığını duyurdu.


Aile Hekimi

Sağlık Bakanlığı'ndan aşı açıklaması

Sağlık Bakanlığı, basında yer alan "Aşı Uyarısı" başlıklı haberlerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Bakanlık'tan yapılan açıklamada, 2011-2012 öğretim döneminde ilköğretim 8. sınıfta uygulanması planlanan Td aşılarının alımı yapıldığı ancak Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi Başkanlığı tarafından yapılan biyolojik kontrollerinde aşıların uygun olmadığının tespit edildiği belirtildi.

Aşıların uygun olmaması üzerine yeni aşıların alımının yapıldığı ifade edilirken, aşıların alım ve teslimat süreçleri ve kontrol aşamalarının zaman almasından dolayı her yıl okullar kapanmadan önce Nisan-Mayıs aylarında tamamlanan Td aşı uygulamasının geçtiğimiz öğretim döneminde yapılamadığı kaydedildi.

Bakanlık'tan yapılan açıklamada 2011-2012 öğretim döneminde ilköğretim 8. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin Td aşısı uygulamalarının yapılması için aile hekimlerine, kendilerine kayıtlı 8. sınıf öğrencilerine ulaşmaları ve aşılarını yapmaları talimatının verildiği açıklanarak bunun yanında bu öğrencilerin liselere kayıtları sırasında aşılanma durumları sorgulanarak aşısı yapılmamış olanların aile hekimlerine yönlendirilmesinin sağlanacağı kaydedildi.

Yapılan yazılı açıklamada, aşı uygulamasının yaz döneminde tamamlanmasının planlandığı ifade edilerek şu ifadelere yer verildi; "Bu çocuklar, 2012-2013 öğretim döneminde 9. sınıfta öğrenim görecek olup, okullarda aşılanma durumları kontrol edilecek, eksik aşılı olanların aşısı tamamlanacaktır. Hiçbir çocuğumuzun sağlığının riske atılması söz konusu değildir. Çocuklarımızın aşısı eksik kalmayacak şekilde aşı uygulamasının tamamlanması için çalışmalar titizlikle sürdürülmektedir."


Aile Hekimi

E-reçete yazımı günlük 600 bine yaklaştı, doktorlara e-imza geliyor

E-reçete yazımı günlük 600 bine yaklaştı, doktorlara e-imza geliyor 26 Temmuz 2012 Perşembe - 10:49

Temmuz ayı itibarıyla uygulamaya konulan e-reçetenin (elektronik reçete) günlük yazılma sayısı 600 bine yaklaştı.

Yıl sonuna kadar bu rakamın bir milyon 300 bine ulaşması bekleniyor. Mevcut durumda hekimler, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) verdiği geçici şifre ile reçetelerini sistem üzerinden yazıyor. Şifrelerin başka kişiler tarafından kullanılmasını önlemek için yeni dönemde 120 bin hekime e-imza verilmesi gündemde. Sağlık Bakanlığı, SGK ve TÜBİTAK bu konuda çalışma başlattı. Kamudaki hekimlerin e-imzalarının altyapısını TÜBİTAK, özelde çalışan 23 bin hekimin ise 3 özel firma hazırlayacak.

İlk aşamada SGK e-imzayı 1 Temmuz 2012'de hayata geçirmeyi planlıyordu. Fakat e-imzalı reçetelerin normal reçeteye göre sanal ortamda 30 kat daha büyük alan kaplaması süreci geciktirdi. SGK, e-reçeteleri elektronik ortamda 5 yıl saklıyor. Başarıyla uygulanan e-reçete'de sisteme giriş yapılan şifrelerin başka kişiler tarafından kullandırılması endişe konusu. Bu durumun, gereksiz reçeteyi artırabileceği belirtiliyor. Önlem olarak da 'e-imza' kullanılması planlanıyor. E-imza ile hazırlanan reçetelerin, izinsiz ya da yanlışlıkla değiştirilmesi engelleniyor. E-reçete sadece doktora özel olacağı için diğer kişiler tarafından kullanılıp yeni reçete üretilmesi ortadan kalkıyor. E-imza ile ilgili kamu kurumlarının çalışmaları iki aşamada devam ediyor. İlk aşamada SGK altyapısını güçlendirmek için çalışmalar yürütüyor. Sağlık Bakanlığı ise TÜBİTAK ile görüşmeleri sürdürüyor. Özel hastanelerdeki doktorlar için 3 firma e-imza hazırlayacak. Bazı özel hastaneler şimdiden tüm doktorlarına e-imza aldı. Hastane için yazışmalarda e-imza kullanıyor.

Aile hekimleri, e-reçete yazıyor

Temmuz ayından itibaren e-reçetenin en başarılı olduğu grup aile hekimleri. Aile hekimlerinin büyük çoğunluğu e-reçete ile ilaç yazarak eczanelere gönderiyor. Onları özel hastanelerdeki doktorlar izliyor. Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde ise oran daha düşük. Bakanlığın tamamıyla e-reçeteye geçilmesi yönünde çalışmaları devam ediyor.

ÇAĞLAR AVCI


Aile Hekimi

Ebelere hemşirelik yetkisi verilecek

Sağlık Bakanlığı tarafından değerlendirilecek başvurulardan ilgili madde hükmüne uyan ebelere hemşirelik yetkisi verileceği belirtildi.

12.07.2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kanunun 23’üncü maddesiyle, 6283 sayılı Hemşirelik Kanununa eklenen geçici 3’üncü madde “Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla, ebelik diplomasına sahip olduğu halde en az üç yıldan beri yataklı tedavi kurumları ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinde fiilen hemşirelik görevi yaptığını resmi belge ile belgelendiren ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içerisinde talepte bulunanlar, hemşirelik yetkisiyle görevlerine devam eder.” şeklinde düzenlenmişti. Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan duyuruyla başvuru şartları belirlendi.

saglikaktuel.com internet sitesinde yayınlanan habere göre, Bu madde hükmüne uygun olan ebeler, hemşirelik yetkisi taleplerini görev yaptıkları kurum aracılığı ile 12.10.2012 tarihine kadar İl Sağlık Müdürlüklerine ulaştırmaları halinde hemşirelik yetkisi almaya hak kazanacaklar.

Hemşirelik yetkisi belgesine başvurabilmek için;

· 12.07.2012 tarihi itibarıyla ebelik diplomasına sahip olduğu halde en az üç yıldan beri yataklı tedavi kurumları ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinde fiilen hemşirelik görevi yapmak,

· Kanunun yayımı tarihinden itibaren (12.07.2012) geriye dönük üç yıl içerisinde,  istifa etme, müstafi sayılma v.b. gibi fiili hizmeti aksatacak durumların bulunmaması,

· En geç 12.10.2012 tarihi mesai bitimine kadar başvurusunu ilgili İl Sağlık Müdürlüğüne ulaştırmış olması gerekiyor.

Hemşirelik yetkisi almak için yapılacak başvurularda; Dilekçe, Ebelik diplomasının tasdikli sureti ve fiilen hemşire olarak görev yaptığı tarihleri belirtir belge isteniyor. Kanun maddesinde belirtilen şartlara uyan ebeler için hazırlanan belgeler, çalıştıkları kurumları tarafından en son 12 Ekim 2012 tarihine kadar İl Sağlık Müdürlüklerine gönderilecek. Belirtilen şartlara uygunluğu İl Sağlık Müdürlüklerince değerlendirilen belgelerden uygun olanlar Sağlık Bakanlığı’na üst yazıyla iletilecek. Bakanlığa ulaşacak olan başvurular nihai değerlendirme yapılarak kanun hükmüne uygun olduğu anlaşılan ebelere hemşirelik yetkisi verilecek.

Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Tescil ve Denklik İşlemleri Daire Başkanlığı'nın (0312) 585 14 74, (0312) 585 15 20, (0312) 585 15 92 nolu telefonlarından bilgi alınabileceği belirtildi.


Aile Hekimi

Aile Hekimine bir görev daha "Askerlik için sağlık muayenesi"

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde Askerlik Şube Başkanlığı tarafından yapılan uygulama ile askerlik için sağlık muayeneleri aile tabipleri tarafından yapılacak.

Siverek Devlet Hastanesi konferans salonunda düzenlenen seminere ilçe merkez ve köy aile hekimleri katıldı. Seminerde, hekimlere Askerlik çağına giren yükümlülerin sağlık muayenesi yapmakla görevli aile hekimleri ile sivil tabipler için hazırlanmış bilgi broşürü dağıtıldı.

Seminerde konuşma yapan Siverek Askerlik Şube Başkanı Yarbay Salih Çiçek, sağlık muayenelerini hatasız olarak yapılmasının sağlanabilmesi için yasal mevzuatta yer almayan veya tereddüt edilen hususlar hakkında bilgiler vererek geçtiğimiz günlerde psikoloji sorunları olan bir hastadan örnekler verdi.

Bir basın mensubunun Askerlik Şubesi'nin önünde oluşan kalabalıklar sona erecek mi sorusuna Askerlik Şube Başkanı Yarbay Salih Çiçek muayene için şubeye hiçbir vatandaş gelmeyecek aile hekimleri muayeneyi yapacak bu demektir ki şubenin önünde artık uzun kuyruklar oluşmayacak.

1993 doğumlular ile büyüklerin yılsonuna kadar muayenelerinin yapılması gerektiğini hatırlatan Yarbay Çiçek, muayene olmayanlar için para cezası uygulanacağını belirtti.

(A. Uğurlu - İLKHA)


Aile Hekimi

25 Aralık 2012 Salı

Taşınmazlar ve Sağlık Alanları hakkında duyuru

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Aile Hekimi

Karekod okuyucu hakkında duyuru

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı tarafından Karekod okuyucu hakkında duyuru yayımlanmıştır.


T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı

Sayı: B.10.1.HSK.0.06.00.00 18.06.2012
Konu: Karekod Okuyucu

VALİLİĞİNE
(Halk Sağlığı Müdürlüğü)

İlgi: 07/05/2012 tarihli 5891 sayılı yazımız.

Başkanlığımızın; aşı ve serumlarda kullanılmakta olan karekod uygulamasının Aile Hekimliği Bilgi Sistemine entegre edilmesi yönündeki çalışmaları kapsamında ilgide kayıtlı yazımızda aile hekimlerinin karekod uygulamasına hazır olabilmeleri için aşınetle uyumlu olan karekodları okumaya yönelik hazırlıklarını tamamlamaları istenmişti. Ancak hazırlıkların ne aşamada olduğu ile ilgili tarafımıza bir geri bildirim olmamıştır. Gerekli hazırlıkların ilinizdeki tüm aile hekimlerince tamamlandığının teyit edilerek en geç 30 Haziran 2012 tarihine kadar tarafımıza bilgi verilmesi hususunda;

Gereğini rica ederim.

Yrd. Doç.Dr Mustafa AKSOY
Kurum Başkanı

DAĞITIM:
81 İl Valiliğine

Duyurunun aslı için tıklayınız


Aile Hekimi

Sağlık personeli çalıştığı yerleşim yerinin sınırları içinde ikamet edecek!

Sağlık personeli çalıştığı yerleşim yerinin sınırları içinde ikamet edecek! 01 Ağustos 2012 Çarşamba - 17:25

Sağlık Bakanlığı, sağlık personelinin, ihtiyaç durumunda en kısa sürede sağlık kuruluşuna ulaşması ve sağlık hizmetinin aksamaması için personelin ikamet sınırlarını belirleyen bir genelge yayınladı.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından ‘Sağlık Personelinin İkametine’ ilişkin Prof. Dr. Nihat Tosun imzalı bir Genelge yayımlandı. saglikaktuel.com internet sitesindeki habere göre, sağlık personelinin normal ulaşım şartlarında 30 dakika içinde sağlık kuruluşunda bulunmasını sağlayacak şekilde ikamet etmesi öngörülüyor.

Genelgede, 11/10/2011 tarihli ve 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 55 inci maddesinde; "(1) Bakanlık, kamu ve özel bütün sağlık kuruluşlarında çalışmakta olan sağlık personeli için görevli olduğu kuruluşun bulunduğu yerleşim yeri sınırları içinde ikamet etme mecburiyeti getirebilir. Bu mecburiyetin usûl ve esasları Bakanlıkça belirlenir." hükmünün yer aldığı belirtildi.

Kamu ve özel sağlık kuruluşlarında sağlık hizmetlerinin verimli ve aksamadan yerine getirilmesi amacıyla mesai saatleri haricinde de hizmetine ihtiyaç duyulabilen sağlık personelinin, ihtiyaç durumunda en kısa sürede sağlık kuruluşuna ulaşması gerektiği vurgulanan genelgede, “Bu itibarla ilgili personelin normal ulaşım şartlarında 30 dakika içinde sağlık kuruluşunda bulunmasını sağlayacak şekilde kanun hükmüne riayet edilmelidir.” denildi.

Mülki İdare Amirleri; eş durumu, sağlık mazereti sebebiyle ya da personelin ikameti için mesken bulunamadığı durumlarda sağlık hizmetinin aksamaması için gerekli tedbirleri almak kaydıyla, bu süreyi ilgili kişinin ihtiyacını dikkate alarak belirleyecek.

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı ve 81 İl Valiliği’ne gönderilen genelgeye aykırı hareket eden personel hakkında görev yaptığı kuruluşun mevzuatına göre idari ve disiplin işlemi yapılacak.


Aile Hekimi

İlaçların yüzde 45'ini aile hekimleri yazıyor, denetimleri arttıracağız

İlaçların yüzde 45'ini aile hekimleri yazıyor, denetimleri arttıracağız 12 Eylül 2012 Çarşamba - 12:55

Erzurum Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü İsmail Kobal, Risk Odaklı Denetim Modeli çalışmaları kapsamında Erzurum'daki denetimlerini artıracaklarını söyledi.

Erzurum Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü İsmail Kobal, Risk Odaklı Denetim Modeli çalışmaları kapsamında Erzurum'daki denetimlerini artıracaklarını söyledi.

Kobal, sağlık harcamalarındaki su istimalleri önlemek için denetim çalışmalarına ağırlık verdiklerini ifade etti.

En çok ilaç yazan doktorların belirleneceğini belirten Kobal, şunları söyledi: "Risk Odaklı Denetim Modeli çalışmaları kapsamında Erzurum'daki eczane ve hastaneleri denetleyeceğiz. SGK'nın 2012 yıllık bütçesi 163 milyar lira. Sağlık harcamaları 45 milyar liraya yükselirken, 16.5 milyar lirayı ilaç harcamaları oluşturuyor. İlaçların yüzde 45'i aile hekimleri tarafından yazılıyor. Bu konuda farklı parametreler oluşturarak, veri tabanı oluşturuldu. Sağlık harcamalarındaki istismarın önüne geçmek için denetimler yapacağız."


Aile Hekimi

Sağlık Bakanlığı uygunsuz damacana sularını açıkladı

Sağlık Bakanlığı, damacana sularla ilgili yaptığı çalışmalar sonucunda 15 markanın uygunsuz olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, damacana sularla ilgili 81 ilde yapılan çalışmaların sonuçlarını açıkladı. Sağlık Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, “Denetimlerde, mevzuat hükümlerine uygun olarak numuneleri alınan ve tekraren yapılan analiz sonuçlarına göre Türkiye genelinde faaliyeti olan dolum tesislerinden 28 Temmuz 2012 tarihli açıklamamızda bildirilmiş olanlara ilaveten uygunsuzluk tespit edilen damacana suyu markaları şunlardır: “Gençsu”, “Karlık Madran”, “Alka Madran”, “İvriz Su”, “Beysu”, “EDK Lara”, “Hünkar”, “Revan”, “Buzdağ”, “Kardelen”, “İdeal”, “Hazar Vox Nida”, “Bahçeayran”, “Esensu Özayran”, “Kabalak”

Sağlık Bakanlığı'nca dolum tesislerinde uygunsuzluk tespit edilen markaların üretimlerinin geçici olarak durdurulduğu ve mevzuata göre cezai işlem uygulandığı açıklandı.


Aile Hekimi

AHBS ve E-SAĞLIK veritabanları ve sunucuları hakkında duyuru

Sağlık Bakanlığı tarafından AHBS ve E-SAĞLIK veritabanları ve sunucuları hakkında duyuru yayımlanmıştır.

Sağlık Bakanlığı tarafından AHBS ve E-SAĞLIK veritabanları ve sunucuları hakkında duyuru yayımlanmıştır;

"AHBS ve SağlıkNet sunucularının taşınması işi kapsamında AHBS sunucularının taşınması işlemi tamamlanmış olup sistemler açılmaktadır.

SağlikNet sunucularının taşınması işi devam ettiğinden SağlikNet,klinik gün sonu ve girişimsel işlemler web servisleri 28.05.2012 saat 23:59 da açılması planlanmaktadır."

Bakım duyurusu için tıklayınız

logo uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Aile Hekimi

Tanıtıcı Bayrak ve Tabelalar hakkında duyuru

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı tarafından Tanıtıcı Bayrak ve Tabelalar hakkında duyuru yayımlanmıştır.


T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı

Sayı: -B.10.1.HSK.0.09.00.00/010.07.01/717      08.10.2012
Konu: Tanıtıcı bayrak ve tabelalar

……………..VALİLİĞİNE
(Halk Sağlığı Müdürlüğü)

İlgi:    a) 13/01/2012 tarihli ve B.100 THS 020.00.06/1363 sayılı yazımız
b) 25/09/2012 tarihli ve B.10.0.YHG.0.73./21937 sayılı yazımız

02.11.2011 tarihli ve 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun hükmünde Kararname uyarınca Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar yeniden yapılanmış olup yine aynı kararnamenin 26ncı maddesi uyarınca Türkiye Halk Sağlığı Kurumu kurulmuştur. Bakanlığımız teşkilat yapısındaki değişimle birlikte Kurumumuz ve bağlı kuruluşlar için tanıtıcı bir bayrak ve dış tabelalarının yeniden düzenlenmesine ihtiyaç duyulmuştur.

İlgi (b) sayılı yazı ile Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarında tanıtılacak yeni tanıtıcı bayrağın izin ve tescil işlemleri tamamlanarak “A Planı” ile tüm kuruluşlarımıza bildirilmiştir. Kurumumuza bağlı kuruluşlarda (sağlık evi, aile sağlığı merkezi, toplum sağlığı merkezi, halk sağlığı laboratuarı ve halk sağlığı müdürlüğü) kullanılacak olan dış tabelalarla ilgili gerekli düzenlemeler yapılarak (yatay, dikey ve kare olmak üzere üç farklı boyutta tasarlanmış) ekte gönderilmektedir. Ayrıca bu tabela örnekleri http://www.thsk.gov.tr/tr/ web adresinde teknik özellikleriyle birlikte yayımlanmıştır.

Bu bağlamda Kurumumuza bağlı kuruluşlarda kullanılan bayrakların ilgi (b) yazıda belirtildiği şekilde, tabelaların ise ekte belirlenen standartlar ve tasarımlar doğrultusunda halk sağlığı müdürlüklerince ivedilikle değiştirilmesi hususunda;

Bilginizi ve gereğini arz ederim.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aksoy
Kurum Başkanı

EKLER:
1- Tabela özellikleri (5 sayfa)

DIŞ TABELA STANDARTLARI

1) Birinci basamak sağlık hizmeti veren kurum ve kuruluşlarında kullanılacak isim tabelaları yaklaşık 50 metre uzaklıktan okunabilecek netlikte, binanın büyüklüğü ile orantılı ve mimari özelliğine uygun, iklim şartlarına dayanabilir malzemeden, ışıklı veya ışıksız olarak yapılır. Tarihi özelliği bulunan binalarda tabela kullanımı hususunda binanın özelliği dikkate alınmalıdır.

2) Binanın birden fazla cephesi varsa en fazla iki cephesine tabela aşılmalıdır.

3) Sağlık kurumunun faaliyette bulunduğu saatlerde tabelalar ışıklandırılabilir veya dışarıdan aydınlatılabilir olmalıdır.

4) Tabelalar "Kurumsal Kimlik Uygulamasına paralel olarak ekteki (yatay, dikey, kare tabela örnekleri) tabela örneklerinden binanın yapısına uygun olan seçilmeli, örneklerdeki tasarım ve renklere uygun olmalıdır.

5) Tabelalarda sıralama; Sağlık Bakanlığı, yer ismi (il, ilçe, belde/ köy ismi gibi) ve kurum veya birim türü (özel isim veya birden çok kurumun olduğu yerlerde örneğin 1 Nolu, 2 Nolu, 3 Nolu vb.) şeklinde olmalıdır.

6) Tabelalarda Sağlık Bakanlığı logosu ve yazı dışında başka unsurlara yer verilmemelidir.


Aile Hekimi

Obezite ile mücadeleye start verildi

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Atatürk Orman Çiftliği tesislerinde düzenlenen basın toplantısıyla obeziteyle mücadele için başlatılan kampanyayı tanıttı.

Habere Ait Resimlerini Görmek İçin Tıklayınız

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Atatürk Orman Çiftliği tesislerinde düzenlenen basın toplantısıyla obeziteyle mücadele için başlatılan kampanyayı tanıttı. Toplantıya TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Cevdet Erdöl ve Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun da katıldı.

Şişmanlık ve hareketsizlik konusunun toplumun gündemine sokulması gerektiğini, Dünya Sağlık Örgütü'nün çalışmasına göre dünyada her yıl 3 milyona yakın insanın aşırı kiloya bağlı hastalıklardan hayatını kaybettiğini vurgulayan Recep Akdağ, obezitenin tansiyon, şeker, kalp gibi sağlık sorunlarına yol açtığına dikkati çekti.

Kendisinin de kilo vermek için çaba gösterdiğini bildiren Akdağ, ''Son bir yılda 10 kilo verdim. 80 kiloya kadar çıkmıştım. Vücut kitle indeksim 30'a kadar çıkmıştı. 10 kilo verdim. Şimdi vücut kitle indeksim 27. Birkaç ay içinde 25, hatta biraz daha altına indirmek için 5-6 kilo vereceğim'' dedi.

Bakan Akdağ, obezite ile mücadele için hazırlanan kamu spotu ve afişlerin tanıtımını yaptı. Kamuoyuna şu mesajları verdi:

Sabah tartılıp ölçülen kilo boya bölündüğünde çıkan sonuç 25'in üstündeyse kilo fazlanız var, 30'un üstündeyse de obezsiniz demektir, dikkat etmeliyiz.Kilo verebilmek için günde 10 bin adım atmalıyız.Vücut kitle indeksimiz yüksekse tükettiğimizden daha az kalori almalıyız, tıka basa yememeliyiz.Piyasada dolaşan bir dolu diyet ve egzersiz önerisi var. Bu diyetler konusunda dikkatli olmalıyız.Tam buğday unundan yapılan ekmek tüketmeliyiz.Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan ruhsatlı ürünlerin ilaç olarak algılamamalıyız.

Sağlıklı beslenme ile ilgili bilgilere www.beslenme.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Sağlık Aktüel


Aile Hekimi

Sağlık.Net 2 Entegrasyon Kiti güncellendi

Entegrasyon Kiti güncellenmiştir. (Protokol No Üretim Algoritması dökümanı eklendi.)

Entegrasyon Kiti için tıklayınız


Aile Hekimi

Sağlık.Net 2 Sistemi "Aşı Takvimi Ekleme / Güncelleme ekranı" hakkında duyuru

Sağlık.Net 2 Sistemi "Aşı Takvimi Ekleme / Güncelleme ekranı" hakkında duyuru 03 Aralık 2012 Pazartesi - 10:18

Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından Sağlık.Net 2 Sistemi'nde Aşı Takvimi Ekleme / Güncelleme ekranı hakkında duyuru yayımlanmıştır.

Duyuru-1

Aşı Takvimi Ekleme / Güncelleme ekranı;
Bu ekran ile bebeklerin aşı takvimi güncellenebilmektedir. Takvimi güncellenecek birey T.C. kimlik numarası ile aranır. Takvim hastanın beyan doğum tarihine göre yenilenmektedir. Bireyin beyan doğum tarihi alanı boş ise önce Hasta Bilgilerini Güncelleme Ekranı ile beyan doğum tarihi girilmelidir. Bu ekran sadece 2 yaş ve altındaki bireyler için geçerlidir. Bu ekran; Halk Sağlığı müdürlükleri ve Toplum sağlığı merkezi kurumları tarafından kullanılabilecektir.

Duyuru-2

Ekranlar tarafında yapılan bir güncelleme nedeniyle "Birim Gezici Hizmet Lokasyonu Ekleme Ekranı" kısa bir süre için saha kullanıcılarına (Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Toplum Sağlığı Merkezi Kullanıcılarına) kapatılmıştır. Bu işlem hastaların ve hekimlerin gezici hizmet durumlarında/sayılarında herhangi bir değişikliğe sebep olmayacaktır.


Aile Hekimi